Prace ogrodowe w ciągu roku

Rozpoczął się nowy rok. Większość osób wdrożyła już się do pracy po okresie świąteczno-noworocznym. Zbliżająca się wiosna każe właścicielom domków przygotować się na prace ogrodowe. Ogród zadbany odpowiednio przez cały rok, pozwoli nam się cieszyć wyglądem, a systematyczność pozwoli obniżyć koszty i czas pracy potrzebny na utrzymanie roślinności w dobrym stanie.

Prace ogrodowe – kalendarz

Poniżej zostanie zaprezentowany ramowy kalendarz prac w ogrodzie który pozwoli nam zaplanować odpowiednie prace z wyprzedzeniem. W styczniu zazwyczaj panuje niska temperatura i występują opady śniegu. Jeśli są one intensywne i śnieg jest wilgotny warto strząsnąć jego nadmiar z roślin aby uniknąć złamań. Pamiętajmy również aby nie zrzucać śniegu na trawnik ponieważ może doprowadzić to do zgnicia trawy. Pod koniec lutego warto wykonać pierwsze przycinki krzewów i niektórych drzew, głównie owocowych. Drzewa wydzielające dużo soków takie jak klon czy brzoza należy przycinać w lato. W marcu możemy pomyśleć o zdjęciu z roślin zabezpieczeń przed śniegiem. Jest to również dobry okres na formowanie żywopłotu z popularnego w Polsce bukaszpanu. Jeśli trawnik już przesechł możemy pomyśleć o jego wertykulacji i zebraniu starej darni.

Pielęgnacja od kwietnia

W kwietniu prawdopodobnie rośliny zaczną puszczać pędy, a trawnik będzie wymagał pierwszego skoszenia. Maj z kolei jest miesiącem w którym większość roślin kwitnie. Trawa rośnie bardzo szybko i czasami może wymagać skoszenia nawet dwa razy w tygodniu. W czerwcu należy rozpocząć cięcie żywopłotu jeśli jest on wykonany z drzew czy krzewów iglastych. Trawa będzie wymagała koszenia najczęściej dwa razy w tygodniu. Jeśli występują duże upały i susza warto nie ścinać jej bardzo krótko, aby nie doprowadzić do wypalenia. W lipcu należy nawozić kwitnące rośliny, głównie będą potrzebowały one azotu. Należy robić to przed prognozowanymi opadami aby nawóz dobrze się rozpuścił. W sierpniu można przystąpić do sadzenia drzew i krzewów iglastych. Jest to również ostatni moment na przycinanie roślin które puszczają dużo soków. We wrześniu sadzimy pozostałe drzewa i krzewy. Jest to również dobry czas na posadzenie nowego trawnika. W październiku należy ostatni raz przed zimą ściąć trawę. Jeśli posiadamy oczko wodne warto spuścić z niego wodę lub przykryć je siatką. W listopadzie zajmiemy się głownie grabieniem spadających liści. W grudniu warto przygotować osłony przed śniegiem na delikatne rośliny.
Podczas całego roku warto wyrywać chwasty wśród roślinności, czy wykonywać prace które mają na celu poprawę estetyki ogrodu czy dobudowywanie nowych elementów wedle upodobania.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.