Niewymagający ogród dla leniwych – jak zacząć?

Leniwy, to dosyć mocne słowo, ale spójrzmy prawdzie w oczy, większość z nas jest zbyt zajęta, żeby regularnie dbać o swój ogród. Jednak wbrew pozorom, to zajęcie nie musi wiązać się z ogromnymi nakładami czasu i specjalistyczną wiedzą. Na szczęście przy odrobinie zdrowego rozsądku i umiejętnego planowania, możemy mieć wyjątkowo piękny i estetyczny ogród. Wiele roślin nie wymaga codziennej pielęgnacji, dlatego nawet najbardziej zapracowane osoby mogą cieszyć się swoją zieloną oazą.

Odpowiednie rośliny w ogrodzie

Ogród dla leniwych to idealne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych i zapracowanych osób, które przy minimalnym nakładzie pracy, chcą cieszyć się jego pięknem. W takim wypadku należy trzymać się roślin, które rosną, nawet gdy zapominamy o ich podlewaniu. Czy takie rośliny naprawdę istnieją? Oczywiście! Część z nich jest w stanie przetrwać bez naszej pomocy przez długi czas. Mało wymagające zioła, to np. rozmaryn i mięta. Wystarczy, że rozmaryn posadzimy w słonecznym miejscu, mięte przy kranie ogrodowym, aloes w wiszącym koszu, a szczypiorek i czosnek wzdłuż krawędzi klombu. Wybierzmy piękne drzewa – te, które kochamy lub które mają oszałamiające kwiaty. Wybór drzew jest ogromny i na pewno znajdziemy takie, które będą pasować do naszego ogrodu. Nie zapominajmy o kwiatach, to one dodadzą naszej oazie uroku. Warto zdecydować się na aksamitki, nagietki lekarskie lub werbenę ogrodową, te kwiaty są niewymagające i odporne na pogodę. Ulewy im niestraszne.

Nie bójmy się zacząć od zaledwie kilku roślin

W ciągu pierwszego roku naszej przygody z ogrodnictwem, nie musimy sadzić ogromnej ilości roślin. Jednak zanim pójdziemy do centrum ogrodniczego albo zobaczymy wymarzony ogród w magazynie i stwierdzimy, że dokładnie taki chcemy mieć, zastanówmy się dwa razy. Zachcianki to jedno, ale rzeczywistość zweryfikuje czy otrzymamy (i utrzymamy) pożądany efekt. Jeżeli bardzo zależy nam na niesamowitym ogrodzie, powinniśmy pomyśleć o zatrudnieniu profesjonalisty, który się nim zajmie. Jest to dosyć kosztowne i nie każdy może sobie na taki wydatek pozwolić, ale jest to jedyne rozwiązanie, w momencie kiedy nie jesteśmy w stanie robić tego samodzielnie, a chcemy cieszyć się wymarzonym ogrodem.

Każdy z nas pragnie mieć piękną przestrzeń wokół domu, która nie tylko będzie cieszyć oko, ale z której będziemy również czerpać korzyści w postaci świeżych ziół lub warzyw. Jeśli dobrze wszystko zaplanujemy, nie powinno stanowić to żadnego problemu. Jednak nawet ogród dla leniwych może czasem przerosnąć nasze oczekiwania i w takim wypadku należy pomyśleć o fachowej pomocy.

Redakcja fachowywykonawca.pl