Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Architektura ogrodowa – jak zaaranżować ogród?

4 lutego 2020


Plac wokół domu w porze letniej stanowi przedłużenie powierzchni domu. A to dlatego, że w ogrodzie spędzamy bardzo dużo czasu. Nie tylko odpoczywamy popijając soczek siedząc przy stoliku w wygodnym ogrodowym krześle, lecz również dlatego, że podczas ciepłych letnich miesięcy w ogrodzie przyjmujemy również gości na popołudniowej kawie lub wieczorowym grillowaniu.

Komfortowy ogród

Ogród, to także wspaniałe miejsce dla zabaw z dziećmi, które mogą bawić się z rodzicami i zażywać świeżego powietrza. Aby ogród był przystosowany do spędzania w nim dużej ilości czasu w dzień i wieczorem musi być w nim architektura ogrodowa. Architektura ta zapewnia domownikom i ich gościom komfort podczas przebywania poza domem, gdyż w skład architektury ogrodowej wchodzą stoliki ogrodowe, krzesła ogrodowe, fotele ogrodowe, ławeczki, huśtawki dla dzieci, zjeżdżalnie, hamak, piaskownica dla dzieci, domki drewniane do zabawy dla dzieci, drabinki, karuzele, ławki bujające dla dorosłych, oczko wodne, grille ogrodowe, rzeźby ogrodowe, płoty i płotki, murki, latarnie, fontanna oraz wszelkiego rodzaju donice i doniczki. Jak również altanka, która jest nieodzownym wyposażeniem ogrodu i jest bardzo przydatna podczas pochmurnej i deszczowej pogody. Altanka jest również wspaniałym schronieniem, gdy żar leje się z nieba i nadworny parasol nie wystarcza, aby się schronić przed palącymi promieniami słonecznymi.

Mała architektura

Wyżej wymienione elementy można zaliczyć do małej architektury ogrodowej. Lecz altanka budzi kontrowersje, gdyż jest sporą budowlą w porównaniu na przykład z piaskownicą. I dlatego trzeba by zaliczyć altankę do dużej architektury ogrodowej. Architektura ogrodowa oprócz funkcji służebnej dla człowieka dekoruje również plac wokół domu. Mała i duża architektura ogrodowa upiększa obejście czyniąc go ciepłym, ciekawym i bogatszym. Poza tym ogród wyposażony w sprzęty przeznaczone do odpoczynku jest wspaniałym miejscem dla osób starszych, którzy z powodu wieku i dolegliwości związanych z wiekiem nie mają możliwości wyjścia poza posesję i udania się na przykład do parku. Taka sama sytuacja jest w przypadku ludzi niepełnosprawnych lub ludzi chorych niezależnie od wieku, gdy choroba lub niepełnosprawność ogranicza poruszanie. Dobrze zaaranżowany i wyposażony ogród jest namiastką parku. Poza tym daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu i odpoczynku na łonie natury, a nawet na sen leżąc w hamaku, na leżaku lub siedząc wygodnie w fotelu. Ogród, to mała rzecz, lecz jakże cieszy, a zwłaszcza wtedy, gdy jest zadbany, wyposażony i użytkowany.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?