Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ochrona budynku przed wilgocią

6 lutego 2020


Zjawisko pojawienia się wilgoci jest naturalnym aspektem, na który narażony jest dowolny obiekt budowlany. Żeby z nią walczyć należy przede wszystkim poprawnie eksploatować budynek a zanim do tego dojdzie odpowiednio go zabezpieczyć już od fundamentów. Źródeł wilgoci jest wiele. Może być ona produkowana zarówno przez lokatorów, gdy ci gotują albo biorą kąpiel jak i może być wywołana czynnikami zewnętrznymi takimi jak cyrkulacja powietrza czy zmiany pogodowe. Ochrona budynku przed wilgocią, dzięki stałym i codziennym działaniom jest istotna, jednak równie ważnym aspektem jest także dbanie o odpowiednie przygotowanie budynku na etapie jego budowania.

Izolacja budynku

Ważnym aspektem, o którym powinien pomyśleć twórca budynku jest odpowiednia jego izolacja. Poprawie wyizolowany i ogrzewany budynek nie jest bowiem narażony na intensywne oddziaływanie wilgoci. Niestety, brak odpowiedniej wymiany powietrza a także jednoczesne niedogrzanie budynku sprawiają, iż ryzyko osiadania pary wodnej w pomieszczeniach jest dużo większe. Skutkiem nieodpowiedniego zabezpieczenia obiektu mogą być widoczne na ścianach pomieszczeń pleśń i grzyby, które z biegiem czasu mogą się rozrastać.

Instalacje we wnętrzu

Miejsca, które najczęściej są źródłem wilgoci ze względu na ich nieszczelność to chociażby instalacje, rynny czy pokrycie dachowe. Wilgoć może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku, szczególnie, jeśli źródła wilgoci znajdują się w gruncie a także wody gruntowe, która stale lub częściowo oddziałuje na przyziemie budynku. Poprzez uszkodzenie lub brak instalacji wodochronnej może dojść do absorbowania części wody przez ściany budynku, co z kolei powoduje, że ściany nasiąkają wodą. Możemy to zauważyć poprzez solne wykwity oraz odpadaniu tynku. Do takich zjawisk dochodzi często w starym budownictwie. Bolączką współczesnych budynków stanowią z reguły wady techniczne systemów odprowadzających wody opadowe, zmiany poziomu wód gruntowych oraz zła eksploatacja obiektu podpiwniczenia przez lokatorów. Dodatkowym problemem staje się zbyt wczesne wykończenie budynku, bez odparowania wilgoci technologicznej.

Żeby uniknąć powstawaniu wilgoci w budynku ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie poprzez odpowiednio dobraną izolacje. Jeśli jednak wilgoć już się pojawi, należy dobrać dobrą metodę osuszenia ścian i renowacji muru. W pierwszej kolejności powinno się zlokalizować źródło powstawania zwilgotnienia, następnie jego likwidacja. W przeciwnym razie, pomimo wysuszenia konsekwencje mogą być katastrofalne dla całego budynku.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dominanta w architekturze
Jak Wybrać Projekt Domu
brykieciarka

Jesteś zainteresowany reklamą?