Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Dom energooszczędny – jak zużywać mniej energii?

2 lutego 2020


Przestronny dom jest marzeniem wielu osób. Lecz, gdy przyjdzie sezon grzewczy, a co za tym idzie zakup opału i przyjdą rachunki za prąd, to wtedy już nie jest tak ciekawie. Aby zapobiec rozczarowaniom ze strony finansowej związanej z ogrzewaniem domu podczas zimowych miesięcy trzeba przed rozpoczęciem budowy rozważyć to, jaki ten dom ma być?

A najlepiej, gdy będzie to dom energooszczędny

Bo dom energooszczędny nie generuje wielkich kosztów utrzymania. Posiada wiele cech, które zapewniają zmniejszenie wydatków na ogrzewanie. A przecież każdemu posiadaczowi domu o to chodzi, aby podczas zimowych i mroźnych miesięcy w domu było ciepło, bo ciepło daje poczucie komfortu i sprawia, że wewnątrz domu jest przyjemnie. Jak również chodzi o to, aby nie było konieczności zapożyczania się lub oszczędzania przez cały rok, aby zakupić materiał opałowy do ogrzania domu. Dom energooszczędny nie powinien zużywać też wiele energii dlatego, bo jest szczelny i nie daje możliwości utraty ciepła wewnętrznego. Aby dom był energooszczędny musi posiadać szczelne okna, szczelne drzwi i dobrą izolację termiczną przegród. I dlatego zaleca się budowę domów, których stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury jest jak najmniejszy.

Prosta bryła domu

Dom będzie bardziej energooszczędny, gdy bryła domu będzie jak najbardziej prosta i zwarta. Najlepiej, gdy jest ona na planie prostokąta. Bo dom traci dużo ciepła w załamaniach ścian i w narożnikach. Przed rozpoczęciem budowy domu nie każdy przyszły jego właściciel myśli o tym co będzie później i nie każdy rozważa budowę domu pasywnego. Większość dopiero podczas użytkowania przekonuje się o popełnieniu przez siebie błędu. Rozważna decyzja sprawia, że każdego roku będą poczynione oszczędności z tytułu mniejszych nakładów na ogrzewanie domu. Przy utrzymaniu ciepła wewnątrz domu ważna jest również elewacja, której największa jej powierzchnia powinna być zwrócona w stronę południową, gdyż jest to najcieplejsza strona ze wszystkich, bo posiada największe nasłonecznienie. Choć budowa domu pasywnego jest kosztowniejsza niż domu zwykłego, lecz wydane pieniądze szybko się zwracają i będą się zwracać w każdym roku użytkowana. Dom energooszczędny, to również dom wyposażony w opłacalne źródło energii, a są nim odnawialne źródła energii, jak na przykład kolektory słoneczne. Posiadając pasywny dom nie wolno zapominać o wentylacji domu, gdyż jest to bardzo ważne nie tylko dla samego budynku, lecz przede wszystkim dla organizmu człowieka i dla jego zdrowia. W pomieszczeniach musi panować odpowiednia temperatura, aby dobrze się oddychało.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dominanta w architekturze
Jak Wybrać Projekt Domu
brykieciarka

Jesteś zainteresowany reklamą?