Wezgłowie do łóżka – czym jest i jak wybrać odpowiednie?

Wezgłowie łóżka to nie tylko element wyposażenia posiadający aspekt praktyczny, ale również powierzchnia która sama w sobie może stanowić dekorację sypialni. Wszystko zależy od tego, na jak duży zagłówek się zdecydujemy oraz z jakiego materiału i w jakiej formie będzie on zmontowany. O czym pamiętać wybierając wezgłowie łóżka? Jakie pomysły pasują do minimalistycznego, a jakie do bardziej ekspresyjnego wystroju wnętrza? Na jakie aspekty zagłówka zwrócić uwagę, aby służył nam on dobrze przez wiele lat?

1. Czym jest wezgłowie do łóżka?
2. Jak dobrać zagłówek do łóżka?
3. Jak dopasować wezgłowie do sypialni?
4. Z jakiego materiału wybrać zagłówek?
5. Obicie zagłówka, na co zwrócić uwagę

Czym jest wezgłowie do łóżka?

Zagłówek do łóżka może być zarówno częścią samego mebla i jego projektu, jak i dodatkowym elementem na którego realizację wpadniemy sami. Jest to bowiem nic innego, jak dekoracyjny i użyteczny element znajdujący się między skrajem łóżka a ścianą, dzięki czemu mamy o co oprzeć poduszki lub po prostu nie ryzykujemy uderzenia się głową w ścianę, co dotyczy szczególnie osób o nieprzeciętnym wzroście. Ze względu na to, że wezgłowie może pełnić zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, jest bardzo wiele sposobów i pomysłów na to jak kreatywnie wykorzystać ten element sypialni.

Jak dobrać zagłówek do łóżka?

Wezgłowia do łóżek mogą przybierać najróżniejsze kształty: być wysokie lub wąskie, ale za to szerokie, posiadać jednolite wypełnienie, obicie lub wycięty elegancki wzór. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu oraz od tego, jaki motyw będzie pasował do pozostałych elementów wyposażenia naszej sypialni. Ważnym jednak jest aby dobrać zagłówek w taki sposób, by faktycznie pełnił on swoją funkcję: nie może być zbyt wąski ani zbyt krótki, ponieważ będzie nam niewygodnie z niego korzystać. Jeżeli nie chcemy stosować poduszek warto też zadbać o to, by był odpowiednio miękki, na przykład poprzez zastosowanie materiałowego obicia.

Jak dopasować wezgłowie do sypialni?

Zagłówek powinien stanowić integralny element wyposażenia i aranżacji sypialni. Jeżeli więc posiadamy ją wykończoną w konkretnym stylu, wezgłowie również powinno wpisywać się w ten standard. Przykładowe aranżacje, na jakie możemy się zdecydować, to między innymi:

  • dla stylu minimalistycznego: zagłówek tapicerowany, w jednym stonowanym lub intensywnym kolorze w zależności od tego, czy ma być elementem dominującym czy dopełniającym wystrój wnętrza;
  • dla stylu skandynawskiego: wezgłowie wykonane z drewna, bez obicia za to z ułożonymi wzdłuż poduszkami, aby było nam wygodnie z niego korzystać;
  • dla stylu prowansalskiego: zagłówek drewniany z wyciętym motywem, na przykład roślinnym lub wariant tapicerowany albo z obiciem z nadrukiem takiego wzoru;
  • dla stylu industrialnego: zagłówek będący elementem ściany, na przykład wyłożony imitacją cegły. Inną opcją jest prosta metalowa konstrukcja z pręcikami;
  • dla stylu kolonialnego: wezgłowie z egzotycznego drewna, na przykład palisandru lub eukaliptusa, z charakterystycznym ciemnym wykończeniem lub lekkimi przecierkami.

Z jakiego materiału wybrać zagłówek?

Materiał, na jaki się zdecydujemy jest determinowany nie tylko przez kwestie praktyczne, ale również przez styl wykończenia sypialni. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy zdecydowanie drewno, metal oraz obicie tapicerką lub innym materiałem. Jeżeli chcemy korzystać z zagłówka jak z dodatkowej niewielkiej półeczki, najlepiej jest wybrać wersję drewnianą – będziemy w stanie położyć na niej drobne przedmioty jak telefon czy krem do rąk. Do najprostszych w formie zagłówków zdecydowanie możemy zaliczyć te metalowe lub tapicerowane, które zwykle są po prostu gładką powierzchnią wystającą ponad ramę łóżka lub stelażem złożonym z grubszych i cieńszych prętów.

Jeżeli chcemy aby zagłówek był lekki, nie powinniśmy wybierać konstrukcji masywnych, choć z powodzeniem znajdziemy coś dla siebie zarówno w drewnie, jak i innych materiałach.

Obicie zagłówka, na co zwrócić uwagę

Wybierając zagłówek z obiciem należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiału oraz formę samej konstrukcji. Lepszym pomysłem jest decydowanie się na modele z delikatnymi, zaokrąglonymi krawędziami, ponieważ na takiej ramie materiał ma mniejsze szanse przecierania się, niż w przypadku ostrych kantów. Jeżeli nie zamierzamy stosować poduszek wraz z zagłówkiem to dobrze jest również zwrócić uwagę na to, aby obicie lub wypełnienie pod nim było odpowiednio miękkie i chroniło nas przed uderzeniem się w głowę.

Na chwilę uwagi zasługuje również kolor zagłówka. O ile jasne elementy świetnie się sprawdzają jeżeli chodzi o optyczne powiększenie przestrzeni, o tyle musimy liczyć się z tym, że będą szybciej się brudzić a same zabrudzenia będzie bardzo widać. W przypadku wybrania zagłówka o bardziej stonowanym czy ciemniejszym kolorze – lub po prostu wariantu całkiem czarnego – ten problem częściowo znika, chociaż sam element oczywiście nadal wymaga regularnego czyszczenia z kurzu czy drobnych zabrudzeń.

Redakcja fachowywykonawca.pl