Sklep BHP – dla pracy w bezpiecznych warunkach

Różne rodzaje pracy wymagają zastosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie tylko z powodu przepisów – pracownik musi mieć zapewnione bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Bezpieczny powinien być również produkt powstały w wyniku tej pracy. Z pomocą przychodzi sklep BHP – miejsce, w którym pracodawca może zaopatrzyć firmę w odpowiednią do stanowiska odzież i akcesoria robocze.

Obuwie i odzież

Specjalistyczne obuwie robocze może przydać się w warunkach pracy na dworze – robotach, budowach itd. W zależności od potrzeb, w sklepie BHP można nabyć buty wodoodporne, ocieplane lub chroniące stopy przed ewentualnym przygnieceniem ciężkimi przedmiotami. Odzież robocza obejmuje standardowe ubrania do codziennej pracy, ale i koszulki odblaskowe, spodnie z wieloma kieszeniami, ogrodniczki, kurtki przeciwdeszczowe, czapki, ocieplane bezrękawniki, odzież termoaktywną i fartuchy. Każdy element garderoby stosowanej przez pracownika powinien chronić go przed działaniem temperatury i opadów atmosferycznych, zapewniać bezpieczeństwo w pracy na drodze lub w innych ryzykownych warunkach.

Akcesoria ubraniowe

Każdy sklep BHP zaopatrzy firmę również w drobniejsze akcesoria do skuteczniejszej pracy. Na przykład, nakolanniki żelowe do pracy na kolanach (np. do układania kostki brukowej) lub pas monterski ułatwiający używanie narzędzi w warsztacie i przyspieszający działanie. W wielu przedsiębiorstwach niezbędne do wykonywania obowiązków są rękawice robocze. Chronią przed ubrudzeniem i uszkodzeniem skóry, a także przed zimnem (wersja ocieplana). Mogą też służyć ochronie dłoni przed toksycznym działaniem środków chemicznych. W przypadku kontaktu pracownika z produktem (na przykład, na linii produkcyjnej), rękawice pozwalają zachować higienę.

Ochrona głowy, słuchu i oczu

Asortyment sklepu BHP jest przeznaczony również dla pracowników pracujących na wysokościach, na budowach lub w okolicy natężonego hałasu. Głośna praca maszyn, ryzyko spadnięcia z wysokości lub opadających na głowę przedmiotów wzmaga konieczność użycia odpowiednich akcesoriów. Niekiedy będzie to jedynie czapka, zwykle jednak kask ochronny. Dla ochrony słuchu stosuje się specjalne nauszniki lub zatyczki do uszu. Wiele prac wymaga z kolei zadbania o twarz i oczy. Szkodliwe promieniowanie lub powstawanie maleńkich odprysków to niebezpieczeństwo dla zdrowia oczu. Dzięki odpowiednim okularom i osłonom twarzy można temu zapobiegać.

Prace na wysokościach

Poza niezbędnym kaskiem, dla pracowników na wysokościach sklep BHP oferuje szelki bezpieczeństwa, liny, pasy i amortyzatory. Wszystko po to, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Redakcja fachowywykonawca.pl