Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak wybrać projekt domu? Poradnik dla zielonych

8 marca 2024 Jak Wybrać Projekt Domu


Planujesz budowę domu, ale nie wiesz, jak wybrać odpowiedni projekt? To zadanie wymaga od Ciebie przemyślanego podejścia. Musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów, które dokładnie omówimy w poniższym artykule. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać projekt domu, w którym z przyjemnością będziesz spędzał każdy dzień, zapraszamy do lektury.

3 kryteria podczas wyboru projektu domu

Nie musisz być architektem czy inżynierem, aby samodzielnie wybrać idealny projekt domu. Wystarczy pamiętać o kilka kwestiach, które i tak prędzej czy później skonsultujesz z architektem — ta osoba zweryfikuje realność Twoich wizji. Przejdźmy do rzeczy.

1. Indywidualna wizja wymarzonego domu

Dom to inwestycja, o której większość z nas marzy przez całe życie. Każdego dnia, gdy budzisz się w swoim mieszkaniu, na pewno snujesz plany o aranżacji swojego nowego, własnego gniazdka. Mimo że czasem konsultacje z architektem weryfikują różne rozwiązania, to warto planować dom, który odpowiada własnej wizji — w końcu ma to być idealne miejsce do życia na długie lata! 

Chcesz porozmawiać o swoim przyszłym domu z profesjonalnym doradcą, możesz odwiedzić takie strony jak: logishouse.pl — doświadczeni projektanci doradzą Ci, jak można urządzić Twój przyszły dom. 

Jeśli nie jesteś architektem, na pewno Twoja wizja projektu może być trudna do zrealizowania. Mimo wszystko warto stale w głowie rysować projekt. Nie ograniczać się — obserwuj, zbieraj inspiracje, które zbudują w Twojej głowie idealny projekt przyszłego domu. Zastanów się, w jakim stylu ma on być urządzony, jakiego koloru ma być elewacja i jak mają być rozplanowane okna. 

2. Konwencja architektoniczna

Spacerując po osiedlach domów jednorodzinnych, można odnieść wrażenie, że właściciele nie zastanawiali się zbyt długo nad stylem swojego domu. Często w dzielnicach mieszkalnych panuje samowolka, która sprawia, że tego typu przestrzenie straszą swoją estetyką. 

Jeśli budujesz dom w miejscu, w którym stoją już inne budowle, przyjrzyj się ich stylowi. Być może tworzą one spójny krajobraz architektoniczny. Wtedy warto postarać się, aby styl Twojego domu był zbliżony do sąsiednich budynków. 

Z jednej strony dużą popularnością cieszą się nowoczesne domy, które cechują: geometryczne kształty, niekiedy płaskie dachy, obszerne przeszklenia i umiar jeżeli chodzi o detale. 

Kolejnym, dość popularnym w naszym kraju stylem, jest styl skandynawski. Jego wyróżnikami jest dominująca jasna kolorystyka, obecność elementów drewnianych w elewacji, spora ilość przeszkleń i przytulne wnętrza. Z pewnością projekt domu w stylu skandynawskim sprawi, że od Twojego domu będzie biło ciepło. 

3. Wielkość działki

Imponują wizja projektu domu to jedno, ale trzeba też brać pod uwagę bardziej przyziemne aspekty — do nich bez wątpienia zalicza się przestrzeń, na której możesz wybudować dom. To bardzo ważne kryterium podczas szukania odpowiedzi na pytanie, jak wybrać projekt domu. 

W zasadzie wielkość działki jest najważniejszym kryterium przy wyborze projektu. Musisz wziąć pod uwagę aspekt funkcjonalny — w końcu projekt powinien wpisywać się w przestrzeń tak, aby ułatwiać Ci codzienne życie. 

Zalecamy Ci sprawdzenie zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Z tych dokumentów dowiesz się, jakie minimalne wymiary musi mieć działka, aby móc postawić na niej dom. Oczywiście, zakładamy, że na Twojej działce jest możliwość budowy domu. Dodatkowo dowiesz się, jakie są wymogi dotyczące odległości od granic działki, na której może zostać zbudowany dom. 

Pamiętaj też, aby przy wyborze projektu domu wziąć pod uwagę jego położenie względem ruchów słońca. W tym przypadku powinno Ci zależeć na maksymalnym wykorzystaniu promieni słonecznych — zarówno w trakcie dnia, jak i całego roku. 

Jak Wybrać Projekt Domu? Poradnik dla zielonych – wnioski końcowe

Mamy nadzieję, że potrafisz już samodzielnie zastanowić się nad wyborem projektu Twojego przyszłego domu. Mimo wszystko sugerujemy Ci konsultowanie Twoich pomysłów z doświadczonym architektem — taka osoba dokładnie poinstruuje Cię, jak należy podejść do wyboru idealnego projektu, który uwzględnia uwarunkowania terenowe i Twoje potrzeby.

Materiał zewnętrzny

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dominanta w architekturze
Jak Wybrać Projekt Domu
brykieciarka

Jesteś zainteresowany reklamą?