Profile w budownictwie – rodzaje listew elewacyjnych

Każdy wie, jak ważne jest ocieplenie budynków. Tyczy się to zarówno tych mieszkalnych, przemysłowych, jak i handlowych. Ocieplenie budynków wpływa na warunki panujące w ich wnętrzu, a przy tym także na komfort podczas przebywania w nich. Tylko doświadczona ekipa budowlana potrafi wykonać odpowiednio to zadanie. Potrzeba do tego nie tylko doświadczenia, ale także odpowiedniego sprzętu i materiałów. Jednym z ważniejszych elementów w ocieplaniu budynków są listwy elewacyjne. Może wydawać się to dziwne – dlaczego właśnie one są takie istotne? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego w tym temacie!

Listwy elewacyjne – co dają przy ocieplaniu budynków? 

Listwy elewacyjne wpływają na zabezpieczenie całego ocieplenia, ale także mają funkcje ozdobne. Podwyższają jakość całej budowy, przedłużają jej trwałość oraz sprawiają, że całość jest spójna i estetyczna. Listwy to inaczej profile elewacyjne. Istnieją różne rodzaje tego produktu. Mają one różne działanie oraz wpływ na ocieplenie. Można wybierać z pośród różnych tworzyw, materiałów oraz funkcji. Są także różne formy montażu listew. Wszystko to można dostosować do naszych potrzeb i formy ocieplenia. Warto poznać dostępne opcje, aby wiedzieć, na co zdecydować się w przyszłości.

 Listwy przyokienne – dlaczego powinniśmy je montować? 

Samo ocieplenie budynku to nie wszystko. Istotne są także okna. Powinniśmy postawić na produkty o niskim stopniu przepuszczania ciepła. Oprócz wyboru odpowiednich okien, bardzo ważny jest ich montaż. Tutaj nie można zapomnieć o produkcie, jakim są listwy przyokienne. Służą one do połączenia stolarki okiennej (lub też drzwi) z dociepleniem, a także do łączenia okna z parapetem. Do pierwszego działania potrzebne są listwy dylatacyjne przyokienne. Do drugiego listwy przyparapetowe. 

Boniowanie – czym jest i jaki daje efekt?

Kolejną istotną kwestią w temacie listew elewacyjnych jest boniowanie. Nie jest to nazwa produktu, lecz czynności. Polega ona na wykonywaniu rowków i nacięć na styropianie do ocieplania. Tak powstają bonie. Są to podziały na elewacji. Obecnie można kupić także bonie, które są listwami zabezpieczającymi powstały wzór. To bardzo ciekawy i efektowny sposób na upiększenie całej elewacji. Jest znany już od wielu lat, jednak kiedyś wykonywało się go inaczej. Obecnie zdobienia są prostsze do wykonania oraz trwalsze. 

Rodzaje listew elewacyjnych

Listwy mają różne zadania. Na przykład okapniki służą do wsparcia odporności i trwałości całego ocieplenia. Inaczej nazywa się je „kapinosy”. Są także kątowniki PCV, które cechują się łatwością montażu i dużą wytrzymałością. Istnieją różne odmiany listew do montażu przy oknach, parapetach, jako wzmocnienia oraz o walorach estetycznych. Mogą być wykonane z różnych tworzyw. To, jakie produkty wybierzemy, zależy od projektu oraz tego, z jakich innych materiałów będziemy korzystać. Wszystko można zebrać w jedną całość, która będzie ze sobą w pełni kompatybilna. 

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.