Odpowiednie oświetlenie w pokoju dziecka – czyli jakie?

Z uwagą należy wybierać oświetlenie pokoju dziecięcego. Tak, aby mieć pewność, że bazuje się na dobrej jakości lampach. Ale nie tylko. Właściwie to należałoby wspomnieć, że oświetlenie jest na tyle ważnym elementem, że trzeba je dobierać uważnie w przypadku każdego pomieszczenia. Zarówno, jeżeli ktoś mówi o lampach do salonu, kuchni, łazienki, czy też gabinetu. Dzisiaj jednak będzie mowa o pokoju dziecięcy. Tak, aby mieć pewność, że dziecko przy poszczególnych lampach nie będzie zmuszone do nadwyrężania sobie wzroku.

O czym nie można zapomnieć?

Decydując się na zakup oświetlenia do pokoju dziecka, zawsze należy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Tylko dzięki temu będzie można mieć pewność, że postawiło się na właściwie produkty. Wśród takich najważniejszych punktów należy wymienić:

  • wielkość całego pokoju,
  • liczba okien, ich rozmiar, jak również rozmieszczenie,
  • wiek dziecka,
  • aranżację pokoju, a także poszczególne elementy wykończeniowe.

Co jest ważne to fakt, że o lampach głównych, jak również dodatkowych, należy pomyśleć na etapie urządzania pokoju. Nie można dopuścić do tego, aby oświetlenie pokoju dziecięcego było wybierane później. Może się bowiem okazać, że oświetlenie zostanie źle dobrane, co też w przyszłości może wpłynąć na komfort użytkowania.

Podstawowe oświetlenie pokoju

Takie, które będzie w stanie sprawić, że całe pomieszczenie będzie w prawidłowy sposób rozświetlone. Tzn. warto postawić na taką lampę, które światło NIE będzie skierowane w dół, tylko w górę i będzie rozchodzić się na wszystkie kierunki. Warto postawić na podstawowe oświetlenie do pokoju dziecka, które nie będzie zbyt jaskrawe. Chociażby z tego względu, że będzie on drażnić małe osoby, które będą w takim pomieszczeniu przebywać dłużej. Przez to dziecko może zacząć niepotrzebnie mrużyć oczy. Lepiej wybrać coś bardziej przytłumionego, spokojniejszego. Sama forma lampy zależna jest od aranżacji z jaką będzie miało się do czynienia w pokoju malucha lub nastolatka.

Dodatkowe punkty świetlne

Koniecznością jest dodatkowe oświetlenie pokoju dziecięcego. Bez tego nawet nie ma szansy na to, aby rozpocząć bytność dziecka w danym pomieszczeniu. Trzeba pomyśleć o tym, aby zamontować lampkę nocną w pobliżu łóżka. Dzieci lubią poczytać przed snem, ale nie muszą robić tego przy dużym świetle. Nie można również zapomnieć o lampce, która będzie znajdowała się w okolicach biurka. Klasyczna lampka biurkowa wystarczy. Chociaż do wyboru są także bardziej finezyjne lampki, jakie przydadzą się w tej okolicy.

Redakcja fachowywykonawca.pl