Montaż tapet winylowych i ich zalety

Tapety winylowe to ulepszona wersja tapet papierowych. Ich wierzchnia warstwa pokryta jest folią PCV czyli winylem co powoduje, że tapety są trwalsze i odporniejsze na wilgoć.

Rodzaje tapet winylowych

Tapetę winylową możemy podzielić na dwa rodzaje:
* gładkie – pokryte są cienką warstwą winylu i łatwo utrzymać je w czystości oraz odporne są na uszkodzenia mechaniczne,
* ze spienionego winylu – są one grubsze i maskują nierówności ścian dzięki swojej gąbczastości. Są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tapety gładkie, ale gromadzą mniej wilgoci i pozwalają ścianom odpychać.

Właściwości tapet winylowych

Dostępne tapety winylowe odporne są na wilgoć, światło, różnego rodzaju zabrudzenia, a także ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Można stosować je zarówno w kuchni, toalecie jak i sypialni czy pokoju gościnnym, a także w pokojach dziecięcych i przedpokojach.

Montaż tapet winylowych

Montaż tapety jest łatwy, ale trzeba się do niego przygotować.
Pierwszym etapem jest przygotowanie pomieszczenia oraz wygładzenie powierzchni gdzie będzie kładziona tapeta. Na ścianie nie może być odpadających tynków ani starej tapety. Przed położeniem tapety winylowej ścianę należy osuszyć i wyczyścić.
Kolejnym etapem jest zabezpieczenie kontaktów oraz włączników prądu znajdujących się na ścianie, na której będziemy kłaść tapetę.
Za pomocą poziomicy zaznaczyć na ścianie należy pionową kreskę. Podczas nakładania pierwszego pasa tapety winylowej trzeba zrobić to precyzyjnie i dokładnie.
Klej do przyklejania tapet winylowych powinienem mieć półpłynna konsystencję co pozwoli uniknąć grudek i pęcherzyków powietrza pod warstwą tapety.
Podczas przyklejania tapety należy nałożyć klej i przyłożyć tapetę do ściany. Dobrym narzędziem do nakładania kleju będzie wałek, pędzelek lub szczotka.

Zalety tapet winylowych

Jedną z najważniejszych zalet tapet winylowych jest możliwość mycia ich na mokro. Podczas mycia na mokro tapety nie niszczą się, a ich wzór nie ulega uszkodzeniu. Tapety winylowe odporne są na wilgoć oraz środki chemiczne i ścieranie.
Dzięki odporności na promienie słoneczne raz położone tapety winylowe mogą służyć wiele lat. Mimo swojej budowy w której skład wchodzi winyl tapety pozwalają ścianom oddychać, a przy okazji nie zatrzymują w sobie wody.
Dzięki dostępności tapet winylowych w różnych wzorach, fakturach oraz kolorach można je idealnie dostosować do stylu w jakim urządzone jest wnętrze. Każda, nawet najbardziej wymagająca osoba na pewno znajdzie dla siebie odpowiednią tapetę winylową, która spełni jego oczekiwania.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *