Strona główna
Technologie
Tutaj jesteś

Czym są sprężarki tłokowe i co należy o nich wiedzieć?

21 czerwca 2022 sprężarki tłokowe

W wielu miejscach sprężarka to urządzenie niezbędne – zarówno do wykonywania obowiązków zawodowych, jak i działań typowo hobbystycznych. Urządzenia te występują dziś w różnych wariantach, ale nadal jednym z najpopularniejszych są sprężarki tłokowe. Czym tak naprawdę są i gdzie znajdą zastosowanie? W jaki sposób wybrać odpowiednie urządzenie?

To sprężarka odpowiada za generowanie gazu pod odpowiednim ciśnieniem, który wspomaga później wiele układów pneumatycznych. Tłokowe urządzenie działa na dokładnie takiej samej zasadzie., wykorzystując dobrze znany schemat pracy.

Co to są sprężarki tłokowe?

To jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych rodzajów sprężarek. Sprężarki tłokowe opierają swoją pracę na działaniu cylindra i tłoku, który wytwarza ciśnienie danego gazu. Występują w wielu wariantach. Możesz znaleźć między innymi wersję jedno i dwustopniową, o smarowaniu olejowym lub bez, a także ze zróżnicowanym układem cylindrów – w zależności od potrzeb.

Ogromną zaletą sprężarek tłokowych jest ich cena, dostępność części zamiennych, ale też odporność na działanie. Do korzyści wynikających z zakupu takiej sprężarki warto dorzucić też wszechstronność. 

Gdzie zastosujesz sprężarki tłokowe?

Sprężarki tłokowe to na tyle wszechstronne sprzęty, że – w zależności od wybranych parametrów sprzętu – mogą pracować wszędzie. Zacznijmy od tego, że właśnie ten typ urządzenia ciśnieniowego znajdziemy w domowych garażach i warsztatach, gdzie umożliwiają m.in. obsługę narzędzi pneumatycznych, czyszczenie różnych elementów czy najbardziej prozaiczne – pompowanie kół w samochodzie.

Jednak sprężarki tłokowe stosowane są też w produkcji, mechanice samochodowej, usługach czy innego rodzaju działaniach firmowych, wymagających dostęp do sprężonego gazu. Warto dodać, że mylnie postrzegane są niekiedy również jako sprężarki spiralne, które działają na innej zasadzie.

Jak wybrać odpowiednią sprężarkę tłokową?

Zwróć przede wszystkim uwagę na wydajność danego sprzętu. Powinno generować takie ciśnienie gazu, jakie na dany moment jest dla Ciebie konieczne. Podczas zakupu zwróć też uwagę na jakość pracy, wydajność energetyczną, konieczność smarowania (lub nie) oraz precyzja wykonania. Z tego względu spójrz na opinie o sprężarce, dostępne w Internecie.

Warto postawić na sprężarkę z tłokiem, która pochodzi od cenionego producenta, mającego doświadczenie w tworzeniu takich urządzeń. To sprawi, że sprzęt podziała Ci przez lata – niezależnie od przeznaczenia.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Jesteśmy zespołem miłośników domu i złotych rączek. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu budownictwa, remontów, ogrodu i nowych technologii. Znajdziesz też u nas wiele ciekawostek i nowinek z tych dziedzin. Zapraszamy do lektury naszego bloga!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zasilacz do LED
pompa ciepła
kanały technologiczne

Jesteś zainteresowany reklamą?