Obniżenie temperatury w pokoju. Najlepsze sposoby

Temperatura w pokoju nie powinna być zbyt wysoka, gdyż w takim pomieszczeniu nie będziemy czuć się komfortowo. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić pomiędzy 18 a 22 stopnie Celsjusza.

Jak obniżyć temperaturę w pokoju? Jest na to kilka sposobów.

Zamykanie okien i przeciąg

To najprostszy i skuteczny sposób na obniżenie temperatury w pokoju. Trudno ochłodzić wnętrze, gdy wpuścimy do niego gorące powietrze. Wypełni ono pokój i wywietrzenie będzie bardzo utrudnione.

Warto też zrobić przeciąg, który wychłodzi pomieszczenie. Dzięki temu gorące powietrze zostanie rozproszone. Okna można otworzyć już wieczorem, gdy jest chłodniej lub nad ranem.

Zasłony lub rolety

Pokój, którego okna będą wychodzić na południową stronę jest szczególnie narażony na nagrzewanie. Zwłaszcza w słoneczny dzień przebywanie w takim pomieszczeniu może stać się bardzo uciążliwe.
Wówczas trzeba zadbać o odpowiednie zasłanianie okien.

obniżenie temperatury w pokoju

Możemy zrobić to za pomocą zasłon, które będą uszyte z odpowiedniego materiału. Do dyspozycji są różne ich rodzaje – przepuszczające światło, zaciemniające tylko częściowo lub tzw. blackout, czyli zaciemniające. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu niższej temperatury, postawny na tkaniny blackout. Rolety również posiadają różny stopień zaciemnienia.

Wentylator

Popularnym sprzętem, który skutecznie obniży temperaturę w pokoju może być wentylator. Na rynku jest szeroki wybór tego rodzaju sprzętu – od wiatraczków przeznaczonych do przyczepienia przy biurku, po sporych rozmiarów wentylatory o dużej mocy. Warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie nam potrzebny i najlepiej spełni swoje zadanie.

Gotowanie nie w upały

W upalne dni nie mamy ochoty na gorące posiłki. Warto też pamiętać, że gotowanie skutecznie podnosi temperaturę w mieszkaniu. Jeżeli chcemy ją obniżyć, powinniśmy ograniczyć przygotowywanie posiłków z użyciem kuchenki czy piekarnika. Dobry efekt przyniesie też skrócenie czasu gotowania.

Winna wentylacja?

Jeżeli dokucza nam wysoka temperatura w pokoju, warto sprawdzić kratki wentylacyjne. Czy są drożne? Odpowiedź na to pytanie powinna pomóc nam w obniżeniu temperatury w pokoju. Warto przegląd wentylacji robić systematycznie – wtedy z pewnością unikniemy niepotrzebnych wydatków.

Nawilżacz i rośliny

Skutecznym sposobem na obniżenie temperatury jest kupno nawilżacza. Zwiększy on wilgotność powietrza, dzięki czemu temperatura nie powinna być uciążliwa. Nie musimy od razu kupować specjalnego sprzętu, wystarczą ceramiczne pojemniki na kaloryfer.

Nie zapominajmy o roślinach, które pomogą utrzymać właściwą temperaturę. Odpowiednie będą odmiany bluszczu lub winorośli.

Klimatyzacja – najdroższa, ale skuteczna

Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie temperatury w pokoju będzie montaż klimatyzacji. Taka decyzja powinna być jednak przemyślana, gdyż jest to poważny wydatek dla domowego budżetu. Najczęściej tego rodzaju rozwiązanie jest stosowane w biurach czy firmach. Jednak sprawdzi się też z pewnością z budynkach mieszkalnych.

Jak widać – sposobów na obniżenie temperatury w pokoju jest naprawdę dużo. Żeby skutecznie zadziałać, warto zdecydować się na kilka z nich.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.