Co to są sedniki do drewna?

Do wykonywania otworów w deskach, płytach wiórowych lub innych materiałach drewnopodobnych wykorzystuje się różne rodzaje wierteł. Ze względu na małe średnice, zwykłych wierteł najczęściej używa się ich jedynie do nawiercania otworów montażowych pod różnego rodzaju śruby i kołki. Gdy zależy nam na wywierceniu otworów o większej średnicy, potrzebujemy czegoś innego. Do takich prac przeznaczone są m.in sedniki do drewna i otwornice.

Jak wygląda wiertło sednik?

W odróżnieniu od typowego wiertła z charakterystycznie wyprofilowaną częścią roboczą (rowek wiórowy), w sedniku do drewna zastosowano okrągłą głowicę wiercącą o większej średnicy. Elementem wspólnym dla obu typów wierteł jest część chwytowa, która służy do montażu wiertła w wiertarce. Głowica w wiertle sedniku składa się z dwóch noży tnących i dwóch konturowych oraz małego ostrza centrującego, dzięki któremu utrzymujemy odpowiednią oś wiercenia. Integralną częścią takiej głowicy są również charakterystyczne otwory, które pomagają w odprowadzaniu wiórów podczas pracy. Sedniki do drewna produkowane są ze stali specjalnych, dzięki czemu mają odpowiednią twardość i szybko się nie tępią. Standardowe średnice takich wierteł oscylują w granicach 10-50 mm, ale w sprzedaży dostępne są również ich wersje do wiercenia otworów o większej średnicy.

Do czego używa się wierteł sedników?

Ze względu na rodzaj stali wykorzystywanej do produkcji sedników do drewna jest to sprzęt umożliwiających wiercenie otworów w drewnie litym każdego gatunku, twardym i miękkim, a także fornirowanym. Sedniki do drewna zapewniają możliwość wiercenia jakościowych otworów przelotowych i nieprzelotowych z płaskim dnem. Najczęściej używa się ich do wiercenia otworów pod okucia metalowe i zawiasy. Takie wiertła zapewniają również możliwość wiercenia montażowych lub dekoracyjnych otworów częściowych przy krawędziach obrabianego elementu. Z wykorzystaniem tego typu wiertła można wykonać m.in. otwór w bocznej ścianie szafki drewnianej lub w drewnianym blacie. Jeśli szukasz wiertła umożliwiającego wywiercenie otworu przelotowego o większej średnicy, lepszym wyborem może okazać się otwornica.

Wiertła do wykonywania jakościowych otworów w drewnie to sprzęt dla profesjonalnych stolarzy i majsterkowiczów zajmujących się samodzielną naprawą lub budową mebli drewnianych. Sedników do drewna niekiedy używa się również w połączeniu z wiertłami cylindrycznymi do usuwania sęków i naprawiania wad w drewnie. W przypadku miękkich materiałów drewnopodobnych, takich jak płyty wiórowe i pilśniowe, zamiennikiem dla sedników mogą być wiertła piórowe.

Redakcja fachowywykonawca.pl