Kiedy warto zastanowić się nad kupnem podnóżka do fotela?

Chociaż wielu z nas na co dzień nie odczuwa potrzeby korzystania z podnóżka, to jednak jest to bardzo interesujący mebel do którego warto się przekonać. W zależności od rodzaju może ułatwić nam relaks, stanowić osobne siedzisko gdy mamy gości, pomagać korygować postawę za biurkiem do tej najbardziej prawidłowej i pożądanej i tak dalej. Wybór podnóżka powinien więc zależeć od tego, co chcemy z nim robić oraz jak wiele miejsca możemy przeznaczyć na jego ustawienie. Czym więc różnią się poszczególne odmiany podnóżków? Jak wybrać wersję do pracy, a jak taką do odpoczynku po pracy? Co jeszcze można zrobić z podnóżkiem, aby jego obecność ładnie wpływała na aranżację całego pomieszczenia?

1. Podnóżek biurowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

2. Podnóżek do fotela w salonie – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

3. Podnóżki do foteli jako ozdoba wnętrza – jak wykorzystać go do aranżacji wnętrza

Podnóżek biurowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Decydując się na podnóżek do biura musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że powinien nam on pomagać a nie utrudniać pracę. Z tego względu pierwszym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę jest ergonomiczne wykonanie i zgodność z biurkiem oraz fotelem, które już posiadamy. Kolejnym istotnym parametrem jest kąt nachylenia podnóżka: dobrze jest wybrać taki model, który pozwala na regulację w zakresie od 0 do 20-30 stopni – wtedy mebel jest dla nas najbardziej użyteczny i pozwala nogom faktycznie odpocząć i uniknąć ucisku na żyły. Jeżeli posiadamy duże stopy warto również zwrócić uwagę na wielkość i szerokość podnóżka, tak aby dało się bez problemu oprzeć o niego całe stopy.

Powodów, dla których warto jest zdecydować się na podnóżek do biura lub do biurka w domu jest wiele. Przede wszystkim korzystając z niego unosimy nasze nogi, co zmniejsza ucisk jaki uda wywierają na siedzisko fotela. Dzięki temu nasze krążenie nie jest zaburzone i nie ryzykujemy pojawienia się bólu nóg, zaognienia lub pojawienia się żylaków czy bólu w dolnych odcinkach kręgosłupa. Dodatkowo zastosowanie podnóżka poprawia pozycję siedzącą, ponieważ jest on tak skonstruowany aby dążyć do umożliwienia przyjęcia osobie korzystającej możliwie jak najbardziej ergonomicznego ułożenia ciała względem biurka. To z kolei sprawia, że nasz kręgosłup nie jest aż tak obciążony ani przekrzywiony w którąś ze stron, nogi nam nie drętwieją, a szybkie wstanie z fotela nie powoduje dyskomfortu i uczucia słabości w nogach.

Podnóżek do fotela w salonie – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Zadanie podnóżka do fotela w salonie jest nieco inne, niż podnóżka biurowego. Nie ma on na celu zmieniać i poprawiać naszej pozycji za biurkiem, a raczej umożliwić zrelaksowanie się w pozycji wygodniejszej, niż siedzenie ze stopami opartymi o podłogę. Podnóżek do fotela może pełnić również funkcję siedziska, ponieważ w zasadzie jest to miniaturowa wersja sofy na nóżkach. W takim charakterze stosuje się go bardzo często w pomieszczeniach, które są po prostu zbyt małe by postawić w nich dodatkowo drugi fotel lub pełnowymiarową sofę, a także w przypadku gdy na co dzień nie potrzebujemy aż tylu siedzisk i skorzystanie z podnóżka jak z miękkiej jednoosobowej sofy jest na dłuższą metę korzystniejszym rozwiązaniem.

Aby podnóżek salonowy spełniał swoje zadanie musi być dobrany w odpowiedni sposób – przede wszystkim patrzymy na jego relację wysokości do wysokości siedziska naszego fotela. Podnóżek nie powinien być znacząco wyższy, ponieważ wtedy będziemy mimowolnie przyjmować mało komfortową pozycję. Najlepszym pomysłem jest kupowanie fotela z już dedykowanym podnóżkiem lub w ramach tej samej serii mebli – daje nam to największą pewność, że oba egzemplarze będą odpowiednio dopasowane względem siebie zarówno pod kątem wymiarów, jak i wyglądu lub chociaż ogólnej stylistyki.

Podnóżki do foteli jako ozdoba wnętrza – jak wykorzystać go do aranżacji wnętrza

Poza funkcją użytkową podnóżki mogą stanowić również dopełnienie aranżacji wnętrza. Dotyczy to zarówno pokoi utrzymanych w bogatych w detale stylach, jak na przykład wariant prowansalski, jak i w sytuacji, gdy preferujemy aby nasz salon był raczej stonowany i minimalistyczny. Jednym z ciekawszych pomysłów na współczesną aranżację salonu z wykorzystaniem takiego zestawu jest fotel typu uszak wraz z podnóżkiem, obity kolorową tapicerką i najczęściej na drewnianych nóżkach.

Jeżeli chcemy wykorzystać podnóżek nie tylko jako praktyczny mebel, ale również jako wizualną atrakcję we wnętrzu, najlepszym sposobem jest wybieranie kompletów fotel plus podnóżek. To dobre rozwiązanie, ponieważ oba meble w zestawie będą wykonane w tym samym projekcie, kolorystyce i z tego samego materiału, co w połączeniu z innymi elementami wystroju da obraz bardziej spójny. Jeżeli jednak lubimy chaos i tak właśnie urządzony jest nasz dom czy mieszkanie, nie obawiajmy się eksperymentować z formą podnóżka i fotela, pamiętając jedynie o tym by miały one odpowiednie względem siebie wymiary. Jednym z ciekawszych pomysłów na współczesną aranżację salonu z wykorzystaniem takiego zestawu

Redakcja fachowywykonawca.pl