Co to jest taśma kalenicowa i do czego służy?

Przygotowanie pokrycia dachowego wymaga odpowiednich materiałów i techniki, która sprawi, że wykonane pokrycie będzie trwałe. Wśród tych istotnych prac znajduje się między innymi właściwe uszczelnienie dachu, by uniknąć zalegania wody pod kalenicą. Chcąc zadbać o właściwe uszczelnienie można zdecydować się na wykorzystanie taśmy kalenicowej, która ma zapewnić właściwą izolację i ochronę dla dachu. Warto przyjrzeć się jej nieco bliżej, by zrozumieć jaką rolę pełni. 

Taśma kalenicowa – do czego służy? 

Taśma kalenicowa to produkt, który wykorzystywany jest przy realizacji pokrycia dachowego. Ich zadaniem jest przede wszystkim uszczelnienie i wentylacja przestrzeni, które znajdują się pod kalenicami. Taśmy wykorzystuje się zarówno przy pokryciu wykonanym z dachówki jak i blachodachówki. Wykonanie taśmy gwarantuje, że będzie się ona dopasowywać odpowiednio do materiału wykończeniowego i dzięki temu zapewnia skuteczną izolację. 

Taśma kalenicowa – jak jest wykonana? 

Tak jak zostało wskazane taśma kalenicowa stanowi materiał, który zastosowany na dachu ma zapewniać ochronę przed przeciekaniem wody i innych substancji do miejsca pod kalenicą. Taśma, by dobrze spełniała swoje zadanie wykonana jest z dwóch części. Środek taśmy to zazwyczaj włóknina szklano-mineralna albo polipropylen. Ten materiał w taśmie odpowiada za ochronę dachu przed złymi warunkami atmosferycznymi, które mogą sprawić, że będzie dochodziło do przecieków albo zalegać będzie niepożądana substancja w przestrzeni kalenicowej. Poza tym środek taśmy ma odpowiadać za odparowanie wody z wnętrza dachu. Poza tym istotne są boki taśmy, które odpowiadają za to, że dochodzić będzie do właściwego połączenia taśmy z pokryciem dachowym. W ten sposób nie ma problemu z tym, by w trwały sposób połączyć taśmę z dachem, nie ma obaw o to, że taśma będzie się odklejać od powierzchni dachu. W ten sposób zastosowana ochrona będzie zapewniała maksymalną skuteczność. 

Różne rodzaje taśmy kalenicowej 

Na rynku funkcjonują różne rozwiązania jeśli chodzi o taśmy kalenicowe. Przede wszystkim jednak różnicować je można ze względu na to, z jakiego materiału taśmy są wykonane. 

Taśma kalenicowa miedziana 

Pierwszą opcją są taśmy miedziane, w których zastosowane są również mikronacięcia. W ten sposób poprawia się również proces wentylacji. Taśma miedziana jest odporna na korozję, nie ma obaw o rozwój mchów czy porostów. W taśmach zastosowane są jony, które pokrywają dach w czasie opadów atmosferycznych. Zmiana koloru taśmy wynika z czasem z utleniania materiału, z jakiego taśma jest wykonana. 

Taśma kalenicowa aluminiowa 

Drugim rozwiązaniem są taśmy aluminiowe, które pokrywa się specjalną poliuretanową farbą. To ona odpowiada za wysoką jakość taśmy. Rozwiązanie to jest tańsze niż taśma miedziana, kolor można bez problemu dopasować do pokrycia dachowego. Taśmy aluminiowe są odporne na promienie słoneczne, nie będą także zmieniać swoje właściwości w trakcie opadów atmosferycznych, dlatego ochrona dachu jest stale utrzymywana na właściwym poziomie.

Redakcja fachowywykonawca.pl