Wybieramy odpowiedni materiał na posadzkę drewnianą: gotowe podłogi czy parkiet?

0
359

Podłogi drewniane od lat są synonimem ponadczasowej trwałości oraz wysokiej jakości. Choć przez chwilę mogło się wydawać, że przegrywają z produktami tańszymi, stanowiącymi imitację drewna, to można zauważyć ich powrót, który z jednej strony jest wynikiem mody na to co naturalne, z drugiej – konsekwencją rozwoju na rynku chemii parkieciarskiej.

Montaż posadzki drewnianej nie jest zadaniem łatwym dla wykonawcy. Najbardziej problematyczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To właśnie od tego etapu prac w dużym stopniu zależy późniejsza trwałość posadzki oraz oczywiście efekt wizualny. Nikogo bowiem nie ucieszą odpadające od podłoża deszczułki. O tym, jak ważne dla dalszych prac parkieciarskich oraz z jakimi konsekwencjami wiąże się odpowiednie przygotowanie podłoża mówią eksperci, parkieciarze z wieloletnim doświadczeniem w układaniu parkietów.

Właściwy wybór 

Dla inwestora liczy się przede wszystkim efekt końcowy. To, aby wykonana posadzka odpowiadała jego upodobaniom estetycznym, oraz była trwała i łatwa w konserwacji. O ile, w przypadku gatunku drewna, z jakiego parkiet ma być wykonany inwestor decyzję może podjąć sam – choć podstawowa wiedza w tym temacie pomoże mu na dokonanie właściwego wyboru, to w przypadku chemii parkieciarskiej – lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie parkieciarza.

Obecnie producenci podłóg drewnianych kładą duży nacisk na ich jakość. Decydując się więc na drewno możemy mieć pewność, że wybieramy podłogę na lata. Istnieje wiele różnych rodzajów podłóg drewnianych, dzięki czemu zarówno miłośnicy rustykalnych, jak i nowoczesnych wnętrz mogą znaleźć projekt, który spełni ich oczekiwania. Dużą popularnością cieszą się podłogi gotowe.

Jednak z salonu podłogowego direct floor, te które są dostępne na rynku dziś wyglądają tak, jakby wyszły spod ręki rzemieślnika. Są to jednak elementy fabrycznie gotowe. Stanowią one ponad 80% oferty salonów podłogowych.

Inwestorzy mogą też wybierać spośród desek litych oraz warstwowych. Mają tu ogromny 

Podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania warto jednak pamiętać o tym, że oba rodzaje podłóg dostępne są w szerokiej gamie wykończeń: fabrycznie lakierowane lub olejowane, barwione, szczotkowane, fazowane (zaznaczanie krawędzi desek, dzięki czemu podłoga nie tworzy jednolitej powierzchni, ale widać granice między poszczególnymi deskami) itd.

Gatunek drewna też ważny

Dokonując wyboru należy pamiętać także o tym, że poszczególne gatunki drewna różnią się twardością. Ocenia się ją według tzw. współczynnika Brinella. Do najtwardszych gatunków należą drewna egzotyczne (tali, badi, merbau itp.). Jednak do bardzo twardych możemy zaliczyć również europejskie gatunki, takie jak orzech, jesion, grab, dąb czy buk. Do pomieszczeń o większym natężeniu ruchu (kuchnie, pokoje dzienne czy przedpokoje) rekomendowane są podłogi z drewna o większym współczynniku Brinella. Natomiast w pomieszczeniach mniej eksploatowanych (np. sypialniach) doskonale sprawdzą się również gatunki z drewna o niższym współczynniku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here