Tynki dekoracyjne. Efekt betonu na ścianie

0
776

Wśród zalet tynków dekoracyjnych wewnętrznych, oprócz możliwości tworzenia niepowtarzalnych wzorów, należy także poprawienie powierzchni ścian poprzez ukrycie w ich fakturze pęknięć czy innych ubytków.

Wykonywanie tynków dekoracyjnych nie wymaga od wykonawcy wysokich umiejętności. Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi, a nawet innych materiałów, jak chociażby gąbki, szczotki lub nawet folie malarskie, można stosować je niemal w nieograniczonym zakresie.

Tynki dekoracyjne dostępne są na rynku w postaci gotowej mieszanki past lub suchego preparatu. Ich mieszanie i przygotowanie do nakładania nie jest skomplikowane – wystarczą podstawowe narzędzia, np. wiertarka z mieszadłem. Niektórzy producenci tynków dekoracyjnych oferują także w zestawach – zarówno odpowiednie grunty, jak też i bejce do właściwego wykończenia powierzchni tynku.

Tynki ze strukturą dekoracyjną można stosować na wszystkie podłoża zarówno betonowe, jak i cementowe lub cementowo-wapienne. Niezbędne jest jednak przy ich zastosowaniu odpowiednie jego przygotowanie, zwłaszcza zdarcie starych i słabo związanych powłok malarskich. Przy farbach klejowych konieczne jest dokładne usunięcie starej powłoki.

Celem zabezpieczenia i odpowiedniego wykończenia powierzchni dekoracyjnych tynków, niezbędne jest także zastosowanie odpowiednich, polecanych przez producentów, farb, lazurów i bejc. Przy pomocy lazurów można także wzbogacić kolor tynku, a niektórzy producenci proponują wykończenie powierzchni metalizującymi i kolorowymi płatkami, które pozwalają na osiągnięcie rozświetlenia i opalizowania powłoki tynku. Ich aplikacja następuje poprzez nanoszenia lub przecieranie farby na zastosowanym wcześniej tynku dekoracyjnym.

Zalety struktur dekoracyjnych

Zaletą struktur dekoracyjnych jest możliwość uzyskania oryginalnego wykończenia powierzchni – dzięki nim pomieszczenie nabiera niezwykłego charakteru. Wyroby te z powodzeniem mogą imitować szlachetne materiały, takie jak np. trawertyn, marmur czy stiuk. Interesująco prezentują się na detalach architektonicznych, np. kominkach czy kolumnach.

Co istotne, w zależności od sposobu ich aplikacji, można otrzymać na ścianie różnorodną fakturę – gładką, chropowatą, z charakterystycznymi wżerami czy też z efektem deskowania. Dodatkowo, strukturom można nadawać pożądaną kolorystykę, co jeszcze poszerza możliwość aranżacji wnętrza z ich wykorzystaniem. To wszystko sprawia, że są to rozwiązania, które cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród wykonawców.

Stopień trudności aplikacji struktur dekoracyjnych jest zróżnicowany. Niektóre wyroby nie wymagają fachowych umiejętności i można je aplikować samodzielnie, stosując się do zaleceń producenta. W przypadku innych, bardziej skomplikowanych w nakładaniu produktów, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Rozwiązania te sprawdzają się w nowoczesnych i tradycyjnych wnętrzach. Ciekawe efekty można uzyskać, łącząc w jednym pomieszczeniu struktury z farbami.

Tynk imitujący beton – jak wykonać

Suchy tynk należy zalać wodą w ilości 0,45 l na 1 kg masy. Następnie wymieszać mechanicznie, aż do uzyskania jednorodnej masy – konsystencja powinna być przyczepna do podłoża i narzędzia.

Tak przygotowany tynk trzeba pozostawić na ok. 1 godz. w zamkniętym opakowaniu, po czym ponownie go zamieszać. Zarobioną masę przygotować w ilości potrzebnej na wykonanie kompletnej dekoracji – w przypadku pozostawienia naddatku, zarobioną masę można przechować przez maksymalnie dwa miesiące. Jeżeli istnieje potrzeba przygotowania dodatkowej ilości masy, zaleca się ją zarobić w osobnym opakowaniu według ww. instrukcji, po czym wymieszać z masą zarobioną wcześniej.

Powierzchnia przeznaczona do aplikacji powinna być trwała, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Odpowiednio przygotowane podłoża malujemy jeden raz Farbą Podkładową Magnat Style. Do właściwych prac przystępujemy po wyschnięciu warstwy podkładowej.

Za pomocą Pacy Weneckiej nakładamy gładko i równomiernie warstwę tynku. Po nałożeniu ok. 1 m2 na jeszcze mokrej powierzchni pacą tworzymy wzór poprzez miejscowe wydrapywanie i wygładzanie nałożonej masy. Pokrywając kolejne fragmenty dekorowanej powierzchni należy pamiętać, by ich łączenie odbywało się „na mokro”. Po nałożeniu ok. 4 m2 (lub po upływie ok. 20-30 minut) całość delikatnie wygładzamy i pozostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia warstwy – 12 godz.

Po całkowitym wyschnięciu, w celu dodatkowego zabezpieczenia powłoki całość malujemy, za pomocą pędzla lub wałka bezbarwnym lakierem rustykalnym. Lakier zapewnia uzyskanym powłokom odporność na szorowanie i zmywanie wodą z dodatkiem detergentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here