Remont mieszkania za 15 tysięcy złotych. Czy to możliwe?

0
438

Remont mieszkania to wyzwanie z jednej strony logistyczne – zakup odpowiednich materiałów budowlanych, znalezienie odpowiedniego wykonawcy i wreszcie przygotowanie mieszkania pod planowane prace, z drugiej zaś – finansowe. O tym, że remont może pochłonąć wiele pieniędzy wiedzą doskonale ci, którzy prace remontowo-wykończeniowe mają już za sobą. Czy jednak możliwe jest przeprowadzenie prac za niewielką kwotę?

Czy da się zrealizować wymarzony projekt dysponując ograniczonym budżetem?

Wiosna i lato są zazwyczaj tymi okresami w ciągu całego roku kiedy większość inwestorów myśli o odświeżeniu lub nawet remoncie swojego mieszkania. Oczywiście najlepiej kiedy za jednym podejściem uda nam się przeprowadzić kompleksowy remont całego mieszkania. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a największym ograniczeniem jest brak wystarczających środków na przeprowadzenie wszystkich prac.

Remont całego mieszkania o powierzchni około 50 m2, łącznie z wymianą instalacji elektrycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, montażem suchej zabudowy, montażem podłóg laminowanych, wymianą drzwi itp. może nas kosztować około 50 tys. zł. Przy czym zakupione materiały budowlane oraz wykończeniowe wcale nie pochodzą z najwyższej półki cenowej. Zatem nie dziwi fakt, że na remont całego mieszkania decyduje się niewielu inwestorów.

Z analizy zapytań ofertowych przeprowadzonych przez Oferteo.pl wynika, że na kompleksowy remont kawalerki czy całego mieszkania w tym roku zdecyduje się 1/5 właścicieli mieszkań (20,4%). Natomiast średnia powierzchnia mieszkań, w których będą przeprowadzane prace remontowe to 35 m2, czyli trochę większa kawalerka.

Na co możemy sobie pozwolić dysponując 15 tys. złotych

Montaż paneli laminowanych to najbardziej optymalne rozwiązanie przy ograniczonym budżecie, ponieważ koszty jakie poniesiemy dotyczą zakupu materiału, wykonania podkładu oraz montażu paneli. Jeżeli nowa okładzina podłogowa będzie montowana na starym podłożu to należy doliczyć jeszcze koszty usunięcia starej posadzki. Najdroższe jest usunięcie parkietu – metr kwadratowy może kosztować nawet 27 zł, najtańsze – wykładziny (niewiele powyżej 6 zł/m2). Za ułożenie m2 paneli zapłacimy 24 zł. To więcej niż za m2 parkietu, którego koszt ułożenia wynosi od 15 do 19 zł/m2.

Jednak nie łudźmy się, że wykończenie podłogi parkietem będzie tańsze, bowiem musimy tu doliczyć jeszcze koszty klejenia, cyklinowania oraz lakierowania, ewentualnie olejowania. Za kompleksowe prace związane z układaniem parkietu możemy zapłacić nawet 76 zł/m2, oczywiście nie wliczając w to kosztu zakupu materiałów.

Czynnością, którą remontujący starają się zazwyczaj wykonać samodzielnie jest malowanie. Jest to jednocześnie najprostszy i najszybszy sposób na odnowienie wnętrz. Według badań na zły stan ścian i sufitów, popękane ściany, stare tapety, wyblakłą i źle dobraną kolorystykę wskazuje 40% badanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here