Pneumatyka – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, jednakże pneumatyka jest obecna w naszym codziennym życiu. Z pewnością przynajmniej raz spotkaliśmy się z tym zjawiskiem, jednakże nie wiedzieliśmy, że tak się to nazywa. Gdzie stosowana jest pneumatyka? Jakie zalety pneumatyki możemy wyróżnić? Jakie przykładowe narzędzia pneumatyczne są godne uwagi? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Pneumatyka – gdzie jest stosowana?

Pneumatyka to forma inżynierii, która to wykorzystuje sprężone powietrze we wszelkich procesach produkcji, do wytwarzania elementów maszyn, a nawet do obsługi maszyn podczas skomplikowanego procesu produkcyjnego. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że pneumatyka stosowana jest w wielu różnych branżach. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny, budownictwo, motoryzację, przemysł stoczniowy. Okazuje się, że pneumatyka towarzyszy nam nawet wtedy, kiedy przechodzimy przez ulicę. Przykładowo jest ona wykorzystywana do autobusów- dzięki temu możliwe jest automatyczne otwieranie i zamykanie drzwi. Samochody wykorzystują pneumatykę do hamulców pneumatycznych – są one w stanie zatrzymać nawet ciężkie maszyny. 

Jakie zalety pneumatyki możemy wyróżnić?

Pneumatyka jest coraz częściej wykorzystywana ze względu na szereg zalet. Przede wszystkim w tym przypadku mamy do czynienia ze satysfakcjonującą efektywnością energetyczną. Sprężony gaz jest bardzo energooszczędny. W praktyce do wykonywania niektórych zadań zużycie jest właściwie minimalne. Pneumatyka to także gwarancja długiej żywotności. Jednym z przykładów są wcześniej wspomniane drzwi autobusowe, które pomimo intensywnej eksploatacji działają bardzo długo. Warto wspomnieć o braku konieczności regularnej konserwacji. 

Przykłady narzędzi pneumatycznych

Istnieje wiele narzędzi pneumatycznych, które są powszechnie używane przez specjalistów. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy klucze pneumatyczne- znajdują one zastosowanie w sposób szczególny w przypadku branży motoryzacyjnej. Dość znane są również szlifierki pneumatyczne, które zalecane są do tego, aby wygładzać poszczególne powierzchnie. Mogą być używane w branży drzewnej i samochodowym. Nie w sposób nie wspomnieć o kompresorze, które uznawane jest za najpopularniejsze urządzenie pneumatyczne. Za jego pośrednictwem możliwe jest podwyższenie ciśnienia gazu, a także nadanie energii kinetycznej. 

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.