Pielęgnacja i konserwacja olejowanych posadzek drewnianych

0
86

Zabezpieczanie drewnianych podłóg olejem niesie za sobą wiele korzyści. Olejowanie wzmacnia kolor drewna, podkreśla jego naturalne piękno oraz skutecznie chroni przed mechanicznymi uszkodzeniami i ścieraniem. Parkiet jest mniej śliski niż w przypadku powierzchni lakierowanych, nie zatrzymuje również tak dużo kurzu.

Prawidłowa pielęgnacja

Zachowanie nienagannego wyglądu oraz trwałości olejowanych posadzek wymaga jednak prawidłowej i starannej pielęgnacji. Pierwszą podstawową zasadą jest ochrona podłogi przed działaniem czynników niszczących, takich jak piasek i zbyt duża ilość wody. Niezwykle istotne jest również stosowanie odpowiednich środków chemicznych specjalnie dedykowanych olejowanym posadzkom.

Na co dzień, parkiet należy czyścić na sucho przy użyciu odkurzacza lub szczotki z miękkim włosiem. Jeżeli chcemy przemyć podłogę to tylko za pomocą lekko wilgotnej szmatki lub dobrze wyciśniętego mopa. Przy pielęgnacji na mokro warto zastosować mydło do podłóg olejowanych, które wytworzy na powierzchni dodatkową warstwę ochronną.

Intensywny zmywacz

W przypadku uporczywych zabrudzeń, osadów z tłuszczu czy nikotyny można sięgnąć po intensywny zmywacz, dzięki któremu gruntownie oczyścimy całą powierzchnie parkietu. Aby zachować olejowaną podłogę w dobrym stanie na lata, nie można zapomnieć również o jej regularnej konserwacji. Raz w roku (w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu nawet częściej) należy nakładać nową warstwę oleju pielęgnacyjnego. Przywrócić blask zszarzałej powierzchni pomogą również specjalne pasty, które dodatkowo zabezpieczą posadzkę.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here