Montaż tapet winylowych

0
372

Tapety winylowe w odróżnieniu od tapet papierowych są mocniejsze i trwalsze. Mogą mieć powierzchnię gładką, z cienką warstwą tworzywa, bądź też występują jako okładziny gąbczaste i grube z wyraźną fakturą z tzw. spienionego winylu. Te ostatnie bardzo dobrze maskują wszelkie nierówności ścian, pęknięcia i rysy.
Tapety winylowe w odróżnieniu od tapet papierowych są mocniejsze i trwalsze. Mogą mieć powierzchnię gładką, z cienką warstwą tworzywa, bądź też występują jako okładziny gąbczaste i grube z wyraźną fakturą z tzw. spienionego winylu. Te ostatnie bardzo dobrze maskują wszelkie nierówności ścian, pęknięcia i rysy.

Pomimo tego, że wierzchnią warstwę w tego rodzaju tapetach stanowi winyl, to są one materiałem przepuszczającym parę wodną i pozwalającym ścianom oddychać. Ta zaleta sprawia, że tapety winylowe można stosować do wykończenia ścian w kuchniach oraz łazienkach. Na takie zastosowanie pozwala jeszcze jedna cecha tapet winylowych – można je myć i szorować, przy czym nie ulegają odbarwieniom i uszkodzeniom mechanicznym.

Tapety winylowe mogą być stosowane bez ograniczeń. Nadają się bowiem do pokoi dziennych, dziecięcych i sypialni. Do wykończenia ścian w przedpokojach zaleca się stosowanie tapet w jasnych kolorach, odpornych na ścieranie i o dowolnej strukturze. Z kolei do łazienek i kuchni będą się nadawały tapety winylowe, charakteryzujące się płaskim wzorem, ponieważ łatwiejsze jest wówczas utrzymanie ich w czystości.

Rodzaj tapety, a technika układania

W zależności od materiału, z jakiego jest zrobiona spodnia warstwa tapety (może to być papier lub fizelina), stosuje się inną technikę układania. Gdy spodnią warstwę stanowi papier, klej nakłada się bezpośrednio na tapetę. Przy następnym remoncie tego rodzaju tapetę łatwo będzie usunąć, ponieważ zdejmuje się tylko warstwę winylu, a podłoże papierowe zostaje na ścianie jako podkład do następnego tapetowania. Z kolei tapety na fizelinie układa się, nanosząc klej na ścianę.

Bardzo dobrze przylegają do ściany i nie marszczą się. Bardzo łatwo je również usunąć – zrywa się je jednym pociągnięciem.
Jednakże przy wyborze tapety przede wszystkim należy uwzględnić jakość powierzchni ścian. Dla powierzchni nierównych i porowatych zaleca się tapety o grubej warstwie z powłoki piankowej, najlepiej na podłożu z fizeliny. Dla powierzchni gładkich np. płyty g-k można dobrać wszystkie rodzaje tapet. Jednak, z uwagi na możliwość występowania pęknięć i rys, w tym przypadku również zaleca się tapety na podłożu z fizeliny.

Przygotowanie podłoża pod tapety

Klejenie tapet rozpoczyna się dopiero wówczas, gdy podłoże zostało odpowiednio przygotowane – może nim być każdy rodzaj tynku mineralnego, betonu lub płyt g-k, a także podłoża drewniane. Często zdarza się, że pomieszczenia tapetujemy po raz wtóry, zatem, przed położeniem nowej tapety, konieczne jest usunięcie starej okładziny. W tym celu używa się odpowiedniego środka chemicznego. Innym sposobem jest namoczenie starej tapety wodą z dodatkiem octu. Odklejenie się warstw następuje pod wpływem działania pary wodnej.

W przypadku tapet winylowych, w których wierzchnią warstwę stanowi nie przepuszczający wody winyl, przed namoczeniem wodą konieczne jest usunięcie powyższej warstwy winylowej. Doskonały podkład pod wszelkiego rodzaju tapety stanowią podłoża pokryte farbami emulsyjnymi – wymagają jedynie dokładnego wyczyszczenia z brudu. Najczęściej zmywa się je rozpuszczonym w wodzie mydłem technicznym. Pozostawić można powłokę z farb olejnych, którą wystarczy jedynie przeszlifować papierem ściernym.

Większość podłoży w ostatniej fazie przygotowania pod klejenie należy zagruntować roztworem kleju do tapet, który nakłada się na ścianę pędzlem ławkowym lub wałkiem malarskim. Na tym etapie prac konieczne jest także wymontowanie ze ścian włączników elektrycznych oraz gniazdek.

Klejenie tapet winylowych

Klejenie tapet powinno się odbywać, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura od +10 do +20°C. Od temperatury zależy bowiem czas nawilżania odcinków tapety posmarowanych klejem oraz szybkość jego wysychania na obrzeżach, a zatem poprawne wykonanie styków poszczególnych pasów. Wszystkie rolki przeznaczone do ułożenia w danym pomieszczeniu powinny zostać rozwinięte, by sprawdzić ich odcień.

Jeżeli tapeta ma zajmować część ściany, nie dochodząc do sufitu, wówczas należy ustalić linię, na której wypadnie jej krawędź. Linię zaznacza się ołówkiem i długą listwą metalową lub prostą kantówką. Wyznaczona linia powinna być pozioma – kontrolujemy to za pomocą poziomicy.

Kiedy ustalona zostanie linia, do której mają sięgać tapety, przystępuje się do pocięcia pasów na odcinki o ustalonej wcześniej długości. W przypadku tapet ze skomplikowanymi wzorami należy pamiętać o wybraniu takiego miejsca cięcia, by możliwe było dopasowanie sąsiadujących ze sobą na ścianie kawałków.

Następnie wszystkie pocięte kawałki układa się w stos, odwrotną stroną do góry, w celu pokrycia ich klejem. Po posmarowaniu klejem tapetę składa się i odkłada na bok do nawilżenia. W tym czasie można smarować klejem następne kawałki. Czas właściwego nawilżenia tapeta osiąga po upływie od 5 do 20 min. W dużej mierze zależy to od temperatury i wilgotności powietrza. Tapeta nawilżona zbyt słabo będzie się źle układać, z kolei zbyt długie nawilżanie może spowodować wystąpienie na licu muru plam.

Prace wykończeniowe

Po wytapetowaniu całego pomieszczenia pozostają jeszcze do wykończenia miejsca szczególne: gniazdka elektryczne i włączniki, które łatwo można znaleźć, ponieważ np. po dociśnięciu szczotką brytów powstaną tam lekkie wklęśnięcia. W tych miejscach tapetę przycina się na krzyż ostrym nożykiem. Powstałe w ten sposób rogi odwija się i odcina. Włącznik lub gniazdko instaluje się dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju.

Fragmenty ścian nad oknami można tapetować krótkimi pionowymi paskami, bądź jednym poziomym. Pierwszy sposób stosujemy do tapet z dużym wzorem, drugi – do pokryć gładkich lub z bardzo małym, delikatnym wykończeniem. W podobny sposób wykańczamy okolicę grzejników. Na dłuższych odcinkach układamy pasy pionowe, a na krótszych – poziome. Ściana z grzejnikiem pozostaje odkryta. W przeciwnym razie emitowane ciepło spowoduje odklejenie się tapety.
 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here