Aktualne trendy w wykończeniu domu na zewnątrz

Od kilku lat widoczna jest transformacja w stylach wykańczania domów na zewnątrz. Budując nowy dom ale także odświeżając starą elewację idziemy już w innym kierunku niż kiedyś. Coraz rzadziej na dachach pojawia się czerwona dachówka a wykończenie domu nie musi już kojarzyć się tylko z tynkiem o strukturze porowatej.

Modna elewacja

Elewacja pełni dwie funkcje – jest warstwą ochronną domu a także stanowi jego ozdobę.
Nowoczesne elewacje domów najczęściej są w kolorach bieli, różnych odcieni szarości i czerni. Jaskrawości są już zauważalne tylko w poszczególny akcentach wykończenia.
Równie silny jest tendencja odwołująca się do naturalnych barw. Na elewacjach pojawiając się stonowane kolory znane z przyrody i tradycyjnej architektury. Elementy mogą być wykonane z materiałów takich jak kamień naturalny, beton, silikaty czy elastyczne żywice. Kamień nadaje elegancji i jest niezwykle trwały, odporny na czynniki zewnętrzne i przede wszystkim mrozoodporny.
Modne, duże przeszklenia stosowane są aby nadać bryle naszego domu nowoczesny wygląd, otworzyć nasz dom na otaczająca przestrzeń. Tak zwany dom pasywny ma być nakierunkowany na ekologię w budownictwie.

Architekci podążają ku wykorzystywaniu materiałów surowych i minimalistycznych

Materiałem który doskonale pasuje do tej konwencji jest blacha. Surowa i gładka albo też lśniąca czy matowa – każda jest modernistycznym rozwiązaniem ze względu na swą lekkość i trwałość. Istnieją rozmaite rodzaje blachy: tytanowo – cynkowe, stalowe, miedziane.
Najnowszym i bardzo ekstrawaganckim rozwiązaniem, są tapety elewacyjne. Produkt zdecydowanie pionierski. Tapety są drukowane indywidualnie na zamówienie, dzięki czemu charakteryzują się mnogością barw i wzorów, swoją oryginalnością. Taka tapeta doskonale imituje drewno, kamień czy cegłę.
Elewację można wykonać na wiele sposobów w zależności od pracochłonnością i dostępnych środków finansowych. Najpopularniejsze są rozwiązania nie wymagające dużych nakładów inwestycyjnych. Jedną z najtańszych metod wykończenia ścian zewnętrznych jest tynkowanie. Koszty robocizny zależą oczywiście od regionu kraju, a także od powierzchni do zatynkowania. Koszty materiału uzależnione są od grubości tynkowania, od tego czy będzie to tynk cienkowarstwowy czy grubowarstwowy.
Niezależnie od tego jakie mamy marzenia i wyobrażenia wyglądu naszego domu to warto przed przystąpieniem do prac sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma pewnych wytycznych które musimy wziąć pod uwagę. Może się bowiem okazać, że zaplanowany przez nas kolor lub materiał nie jest dopuszczalny.

Redakcja fachowywykonawca.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.