Narzędzia malarskie - właściwy wybór
Odpowiedni dobór narzędzi malarskich decyduje często o ostatecznym efekcie prac wykończeniowych. Dobrze dobrane narzędzie pozwala na uzyskanie trwałej powłoki malarskiej i doskonałych efektów dekoracyjnych. Źle dobrane - może skutkować niewłaściwym i nieestetycznym wykończeniem powierzchni ścian oraz wydłużeniem czasu przy ewentualnych poprawkach wykonanych prac malarskich.

Popularne niegdyś i właściwie jedynie dostępne na rynku pędzle malarskie, zastąpiły różnego rodzaju wałki - ze strukturą lub bez. Dzięki nim wykonywanie powłok malarskich stało się nie tylko znacznie szybsze, ale również znacznie łatwiejsze. Do wykonywania ciekawych efektów dekoracyjnych stosuje się także specjalne pace, packi, szpachelki, gąbki, stemple czy rękawice. Od doświadczenia wykonawcy, ale także i od zamówienia inwestora zależy, jakiego rodzaju efekty można dzięki nim uzyskać.

Przygotowanie podłoża

Podstawową kwestią podczas przygotowywania ścian pod malowanie jest właściwe przygotowanie podłoża. Gdy konieczne jest gipsowanie ścian, polecana jest szpachla ze stali nierdzewnej:

Jest ona bardziej odporna na żrące działanie gipsu, dzięki czemu nie pozostawi śladów rdzy na świeżo gipsowanej powierzchni, które mogą wystąpić w przypadku zwyczajnej stalowej szpachelki - wyjaśnia Jacek Churski, product manager w Grupie Topex.

Podstawą dobrego malowania jest gruntowanie - do jego wykonania można użyć pędzla, ale równomierne rozprowadzenie gruntu uzyskamy przy pomocy wałka. Do nanoszenia gruntów można zastosować szeroki pędzel - tzw. ławkowiec, jak również i wałek, dzięki któremu praca przebiegnie znacznie szybciej i efektywniej.  Wyjątkowa staranność przygotowania podłoża wymagana jest przy stosowaniu technik dekoracyjnych.

Maciej Cierniak z firmy wykonawczej Manufaktura Wnętrz podkreśla: Efekty malarskie wymagają bardzo dobrze przygotowanych powierzchni. Nakładanie kilku warstw farby, ścieranie, tepowanie, szczotkowanie, naklejanie i ściąganie taśm - to wszystko musi wytrzymać ściana, żeby efekt cieszył oko, a nie drażnił niedoróbką.

 

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.