Montaż sufitu 'krok po kroku'
Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga na ogół wiedzy i praktycznych umiejętności. Stopień trudności montażu jest jednak uzależniony od systemu konstrukcji nośnej, na który się zdecydujemy. Firma Rockfon przedstawia jak wykorzystując RockLink XL, wykonać go w kilku prostych krokach.

Sufity podwieszane wykonywane w technologii suchej zabudowy wnętrz z powodzeniem znalazły zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej. Głównej przyczyny popularności tego typu systemów należy upatrywać w stosunkowo szybkim i łatwym montażu fabrycznie przygotowanej konstrukcji. Dzięki temu wykonawcy o wiele łatwiej jest zaplanować i dotrzymać terminów wykonawczych. Prosty montażu sufitów podwieszanych pozwala też na błyskawiczne przygotowanie nowych pracowników do prowadzenia prac w technologii suchej zabudowy wnętrz. Ponadto w przestrzeni technicznej (między stropem a warstwą płyt lub modułów) sufitu podwieszanego można poprowadzić rozgałęzienia elektryczne i instalacje techniczne oraz zamaskować kratki wentylacyjne i ewentualne niedoskonałości (krzywizny i pęknięcia, nieotynkowanie) stropu. Wszelkie powierzchniowe defekty sufitu podwieszanego można naprawić poprzez miejscową wymianie uszkodzonej płyty lub modułu bez konieczności demontażu całego systemu.

opr. Radosław Zieniewicz

Fot. Rockfon

 

Montaż sufitu podwieszanego 'krok po kroku'

 

Fot. Rockfon

 

Pierwszą czynnością, którą wykonujemy jestrasowanie, czyli wyznaczanie linii podwieszenia sufitu na obwodzie pomieszczenia. Dokładne wypoziomowanie jest bardzo ważne, aby płaszczyzna sufitu była równa. Nie powinniśmy sugerować się stropem. Lepiej użyć w tym celu narzędzi, takich jak np. szlauchwaga.

Profile przyścienne mocujemy według wyznaczonych linii za pomocą kołków szybkiego montażu. Poziom profili przyściennych stanowi odniesienie do montażu pozostałych elementów konstrukcji, dlatego bardzo ważne jest, by zamontować je równo.


Fot. Rockfon

 

Profile nośne montujemy analogicznie do przyściennych z tym, że powinny one być względem siebie równoległe. Z reguły rozmieszcza się je osiowo, co 1800 mm. Warto też uwzględnić kierunek padania światła, by spoiny nie były podkreślane przez cienie. Mocujemy do stropu kołki, na których będzie podwieszona konstrukcja sufitu. Ich rozmieszczenie powinno być uzależnione od sufitowych płyt wypełniających, które zamontujemy – im cięższe, tym kołków powinno być więcej.

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.