Higieniczne sufity podwieszane
W pomieszczeniach, w których higiena ma kluczowe znaczenie dopuszczone do stosowania są materiały budowlane spełniające restrykcyjne wymagania sanitarne. Higieniczne sufity podwieszane nie tylko gwarantują utrzymanie czystości na najwyższym poziomie, ale też tworzą odpowiednie warunki akustyczne.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych jednymi z nielicznych materiałów dopuszczonych do stosowania w przemyśle spożywczym były płytki ceramiczne, metal oraz klinkier. Ich wadą było to, że odbijały dźwięki spowodowane pracą różnych urządzeń przemysłowych. Hałas, panujący w tego typu pomieszczeniach, przekraczał normy i utrudniał pracownikom wykonywanie swoich obowiązków.
Rozwiązaniem tego problemu było zastosowanie materiałów odpowiednio miękkich i porowatych tak, aby absorbowały niepożądane dźwięki i jednocześnie były na tyle twarde i gładkie, żeby spełniały restrykcyjne wymogi higieniczne. Wymaganiom tym odpowiadają sufity podwieszane, ponieważ do ich montażu wykorzystywane są płyty wykonane z wełny mineralnej, które skutecznie tłumią dźwięki. Dodatkowo, płyty te są powlekane specjalną bakteriobójczą farbą, która zawiera aktywny składnik, niszczący szkodliwe bakterie.

Zróżnicowane wymagania
Nie we wszystkich pomieszczeniach wymagane jest zastosowanie sufitów podwieszanych wykonanych z materiałów, odpowiadających sztywnym rygorom sanitarnym. Takiej ochrony nie wymagają pomieszczenia (biurowe, poczekalnie, gabinety) w obiektach użyteczności publicznej, z których na co dzień korzysta każdy z nas. W czerwcu 2003 r. we Francji wprowadzona została (i jest powszechnie uznawana) specjalna norma - NF S 90-351 - określająca wymogi związane z ochroną przed skażeniem przenoszonym drogą powietrzną w placówkach służby zdrowia. Bardzo rygorystyczne przepisy wynikające z normy NF S 90-351 określają cztery strefy, których rozróżnienie oparte zostało na poziomie ryzyka (od minimalnego - strefa 1, do bardzo wysokiego - strefa 4), na jakie narażony jest pacjent przebywający w poszczególnych pomieszczeniach obiektów ochrony zdrowia. W pomieszczeniach strefy 1 istnieje minimalne ryzyko infekcji. Nie ma więc konieczności stosowania specjalistycznych sufitów pokrytych bakteriobójczą substancją Bioguard - podkreśla Anna Baczkowska, architekt i doradca techniczny firmy Armstrong. Co nie oznacza, że przy wykończeniu takich pomieszczeń, jak poczekalnie i gabinety lekarskie nie wymaga się stosowania sufitów podwieszanych, wykonanych z materiałów spełniających określone warunki higieniczne. Właśnie łazienki, ale i kuchnie szpitalne narażone są na ciągłe oddziaływanie wysokiego poziomu wilgotności, wzmocnione często przez niedostateczną wentylację. Ponadto pomieszczenia szpitalne wymagają częstego mycia i czyszczenia. Dlatego sufit nie może nasiąkać wilgocią znajdującą się w powietrzu. Właściwym rozwiązaniem w takim przypadku są podwieszane sufity, których mineralne płyty powleczone zostały dodatkową powłoką z folii winylowej, zapobiegającą osiadaniu kurzu i wykazującą właściwości bakterio- i grzybobójcze. Takie płyty łatwiej czyścić bez obawy, że utracą swój wysoki poziom odporności na wilgoć.
W przypadku pomieszczeń biurowych i hotelowych oraz restauracji i pubów o wiele istotniejszym problemem jest występowanie szkodliwych substancji w powietrzu. W pubach i restauracjach najbardziej dokuczliwy jest dym papierosowy. Natomiast w pomieszczeniach biurowych użytkownicy narażeni są na działanie dodoceny, którą wydzielają wykładziny dywanowe lub elementy na wzmacnianych siatkach lateksowych. W takim przypadku najlepszym wyborem są sufity modularne z płytami zawierającymi wbudowany katalizator, który usuwa nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia cząsteczki, uwalniane z materiałów budowlanych, środków czyszczących, czy też pokarmu i używek. Z kolei, w gabinetach zabiegowych, szpitalach, przemyśle spożywczym itd. (strefa 2 i 3) najlepiej wykorzystać sufity o płytach gładkich (bez wzorów i perforacji). Dzięki temu nie będą się na nich osadzać ani rozwijać drobnoustroje. Dodatkowo, gładki sufit jest łatwiejszy w czyszczeniu. Najlepiej, aby takie płyty były pokryte bakteriobójczą i grzybostatyczną powłoką.

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.