Elektronarzędzia - nowości 2014
W segmencie elektronarzędzi nie ma czasu na nudę. Producenci co chwila wprowadzają na rynek nowe urządzenia. Bardziej wytrzymałe, wydajne, skuteczne. Dodatkowo ważną cechą nowoczesnych elektronarzędzi jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Niemal każdy wprowadzany na rynek nowy produkt z segmentu elektronarzędzi charakteryzuje lepsza wydajność, większa wytrzymałość, dłuższa żywotność, większe bezpieczeństwo i bardziej zaawansowana technologia w stosunku do starszych modeli.

Młotowiertarki i młoty wyburzeniowe

Przykładem takich udoskonalonych urządzeń są nowe młotowiertarki Hitachi. W porównaniu ze starszymi modelami są one szybsze i bardziej wydajne. Zastosowano w nich mocniejszy silnik oraz zoptymalizowano udar.

Dzięki systemowi kanałów w mechanizmie udarowym, uszczelnieniom łożysk kulkowych za pomocą smaru oraz nowym wewnętrznym mechanizmem kontroli ciśnienia udało się dwukrotnie zwiększyć żywotność udaru.

Dodatkową zaletą nowych młotowiertarek Hitachi DH 28PCY i DH 28PBY są niskie wibracje. Zastosowany w nich system antywibracyjny redukuje drgania podczas wiercenia lub kucia za pomocą systemu przeciwwagi. Specjalny ciężarek przesuwa się przeciwnie do powstających wibracji.

Również firma DeWalt poszerzyła ostatnio swą ofertę w segmencie elektronarzędzi o nowe młotowiertarki i młoty wyburzeniowe. Zastosowano w nich nowe technologie, które poprawiają skuteczność i żywotność. Zwiększono również prędkość obrotową i obniżono wibracje. 

Zastosowana w młocie D25052KT płaska konstrukcja tłoka, w połączeniu z uchylną rękojeścią zmniejsza wibrację do poziomu 7,9 m/s².

Młotowiertarka SDS-Max D25723K wyposażona jest w dwustopniowe sprzęgło umożliwiające regulację momentu obrotowego zwiększając kontrolę i dokładność. Zastosowany nowy mechanizm udarowy dostarczający 11 J energii oraz silnik o mocy 1300 W zwiększają wydajność i zapewniają dłuższą żywotność. 

Także firma Stanley powiększyła ostatnio swą ofertę o Młotowiertarkę SDS-Plus FME500K. Urządzenie to działa w trzech trybach pracy: wiercenie bezudarowe, wiercenie udarowe, dłutowanie. Młotowiertarka ta przeznaczona jest do wierceń pod kotwy i kołki w betonie i murze, w drewnie, stali i ceramice. Komfort pracy zapewnia ogumowana okładzina rękojeści oraz ergonomicznie ukształtowana konstrukcja. 

Wiercenie, wkręcanie, kucie

Firma Bosch wprowadziła ostatnio na rynek akumulatorowe młoty udarowo-obrotowe GBH 36 V-LI/VF-LI Professional i GBH 36 V-EC Compact Professional. Ich główną zaletą są nowe akumulatory o podwyższonej pojemności – w klasie napięcia 36V, zapewniają 50% dłuższy czas pracy i dwukrotnie dłuższą żywotność. Urządzenia te zapewniają wydajność narzędzia sieciowego i są polecane do najcięższych prac.

Firma Hitachi, w swoich nowych urządzeniach akumulatorowych stosuje bezszczotkowe silniki, które poprawiają czas pracy i żywotność baterii. Jednocześnie silniki te są lżejsze i mniejsze od tradycyjnych co przekłada się na wagę oraz wymiary narzędzia. Kluczowym elementem dla pracy tego silnika jest mikroprocesor, który steruje pracą pozbawionego prętów komutatora i szczotek silnika.

Nowe elektronarzędzia ma też w swojej ofercie firma Festool. Jednym z nich jest wiertarka DR 20. Charakteryzuje ją duży moment obrotowy – dzięki wielostopniowej przekładni o dużym przełożeniu redukcyjnym. Jest to optymalne urządzenie do wiercenia i wkręcania/wykręcania dzięki beznarzędziowo przestawianemu uchwytowi wiertarskiemu i uchwytowi bitów we wrzecionie. Dodatkowo jest bardzo wytrzymałe, wyróżniające się długim okresem użytkowania dzięki dużej szyjce mocującej ze wzmocnionym wałem napędowym i wielkowymiarowemu łożysku wrzeciona.

Kolejną nowością w ofercie firmy Festool jest akumulatorowa wkrętarko-wiertarka DRC. Zastosowano w niej bezszczotkowy silnik EC zapewniający długi okres użytkowania i wysoki współczynnik sprawności. Wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy zapewniający największą gęstość energii przy najmniejszym ciężarze. 4-biegowa przekładnia zapewniająca do 3800 obr./min. dla szybkiego i równego postępu wiercenia.

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.