DO OBRABIANIA KRAWĘDZI
Szlifierki kątowe popularnie zwane krawędziówkami - przegląd

Prawidłowe szlifowanie krawędzi ma wpływ na ostateczny wygląd i jakość polakierowanej podłogi. Zabieg ten jest niezbędny zarówno przy układaniu nowego parkietu, jak i renowacji starych podłóg.

Szlifierki kątowe, obok taśmowych, są jednymi z podstawowych narzędzi pracy każdego parkieciarza. Przed ich wprowadzeniem na rynek polski dostępne były  narzędzia ręczne - skrobaki oraz cykliny - umożliwiające usunięcie warstwy lakieru lub drewna oraz wygładzenie powierzchni w trudno dostępnych miejscach. Jednak ich prawidłowe użycie wymagało zdolności manualnych oraz pochłaniało dużo czasu. Szlifierki kątowe, nazywane też przez parkieciarzy 'krawędziówkami', zdaniem Łukasza Szafrańca, przedstawiciela handlowego w Deva Polska, przeznaczone są do obróbki elementów posadzki drewnianej tam, gdzie nie możemy tego wykonać szlifierką taśmową: płaskie wystające do przodu ramię z krążkiem ściernym pozwala na wyszlifowanie trudno dostępnych miejsc, takich jak małe garderoby, szafy lub miejsca pod bardzo nisko osadzonymi grzejnikami.

Przegląd rynku
Na rynku dostępne są szlifierki kątowe ponad sześciu producentów elektronarzędzi i maszyn przeznaczonych do robót parkieciarskich. Dystrybutorzy jak i producenci oferują także materiały do szlifowania drewna, wyroby i akcesoria do układania podłóg oraz wykładzin, środki ochronne i pielęgnujące posadzki drewniane. Parkieciarz może się u nich zaopatrzyć w pomocnicze elektronarzędzia, tj. szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe, do wygładzania i wykańczającego szlifowania obrobionej podłogi. Oferowane szlifierki kątowe wyposażone są w silnik o mocy od 1,15 do 2 kW. Osiągają prędkość od 3.000 do 4.300 obr./min. Ich ciężar waha się od 8 do 22 kg. Posiadają wymienne nasadki, których długość łapy wynosi od 85 do 350 mm. Cena netto za profesjonalną szlifierkę kątową kształtuje się w granicy od 3.000 do 5.000 zł. Maszyny te wyposażone są w lampy, zapewniające lepsze oświetlenie podłogi drewnianej i ułatwiające dostrzeżenie zarysowań na jej powierzchni.

Dobór szlifierki
Większość szlifierek ma zbliżone parametry techniczne, tj. moc, prędkość obrotową oraz średnicę krążka. Zdaniem Łukasza Kenio, właściciela PHU Kenio we Wrocławiu: Na dobór 'krawędziówki' ma wpływ rodzaj obrabianej powierzchni. Jeżeli jest to renowacja parkietu, gdzie trzeba 'zedrzeć' warstwę starego lakieru, najlepsze są maszyny o mniejszej prędkości obrotowej krążka, które zapobiegają szybkiemu nagrzewaniu się papieru i jego tępieniu. Przy surowym drewnie lepsza jest maszyna, która pracuje na trochę wyższych obrotach, gdyż po prostu szybciej szlifuje obrabiane powierzchnie. Doświadczony parkieciarz potrafi więc wskazać niewielkie różnice między szlifierkami w zależności od rodzaju obrabianej posadzki drewnianej.

Dobór krążka
Dużą rolę podczas wykonywania poszczególnych szlifów podłogi odgrywa dobór odpowiedniej jakości materiału ściernego. Zdaniem Wiesława Mirona, doradcy technicznego w 3M - krążki papierowe podatne są na rozrywanie, a zastosowanie ich na twardym podłożu płóciennym znacząco podnosi koszt obróbki. Krążek 3M 961UZ posiada gruby, ale bardzo elastyczny podkład papierowy. Gruby papier zapobiega zniszczeniu krążka, a jego elastyczność zabezpiecza przed wykruszaniem ziarna ściernego i ogranicza niebezpieczeństwo rysowania powierzchni drewna. Wybór tańszych produktów prowadzi do ich szybkiego zużycia, co przekłada się na jakość szlifu.
RADOSŁAW ZIENIEWICZ

STANDARDY SZLIFOWANIA
Łukasz Kenio właściciel PHU Kenio, Wrocław

Podczas szlifowania kątowego podłóg drewnianych bardzo ważny jest dobór właściwego materiału ściernego. Często obserwuję, że wykonawcy w trakcie obrabiania posadzki drewnianej używają papieru ściernego albo o zbyt grubej lub zbyt małej gradacji. Rzadko zwraca się uwagę na prawidłowe ustawienie maszyny - zważywszy, że ma ona ruch wirowy - do powierzchni obrabianej. Złe położenie szlifierki kątowej podczas pracy powoduje powstawanie rys. Pracując nią przy krzywych obrzeżach podłogi trzeba więc uważać, aby właściwie dopasować ustawienie końcówki szlifującej do poziomu powierzchni posadzki drewnianej. Zapobiega to tworzeniu się 'zacięć' przy obrzeżach parkietu w kształcie półksiężyców. Błędy tego rodzaju są szczególnie widoczne dopiero po zalakierowaniu drewnianej podłogi i podlegają reklamacji.

NAJCZĘSTSZY PROBLEM
Tomasz Kuciak, dyrektor w firmie Profi-Parkiet

Najczęstszym problemem występującym przy szlifowaniu podłóg drewnianych jest ujednolicenie szlifu przy ścianach i w innych miejscach trudno dostępnych z otwartą powierzchnią. Szlifowanie Hummelem, czyli cykliniarką taśmową, daje inną strukturę powierzchni niż szlifowanie Flipem. Przy tym samym ziarnie Flip daje gładszą powierzchnię. Podobny efekt może dać niezgrana kombinacja rodzaju materiałów ściernych. Coraz popularniejsza cyrkonia, tlenek aluminium inaczej szlifuje niż np. korund czy węglik krzemu. Wynika to z kształtu ziarna, jak i jego zatopienia w żywicy. W przypadku lakierów efekt ten jest widoczny w postaci np. jaśniejszego pasa przy ścianach, szczególnie jeżeli są to lakiery rozpuszczalnikowe, które 'wyciągają' kolor drewna. Parkieciarze mają swoje własne 'patenty' na uniknięcie tego efektu - wykorzystują Numatic - jednotarczówki z siatką, szlifierki oscylacyjno-rotacyjne, Trio - trójtarczowe szlifierki wykańczające, czy nawet w sporadycznych wypadkach stosują ręczne pociągnięcie wzdłuż elementów na podłogach układanych w cegiełkę. Ten ostatni sposób jest najbardziej pracochłonny, ale szczególnie w przypadku olejów koloryzujących uważany za niezawodny.

MATERIAŁ ŚCIERNY
Wiesław Miron, doradca techniczny w 3M

Krążek ścierny do szlifierek krawędziowych powinien być na tyle agresywny, by mógł szybko i skutecznie wyrównać podłogę, zapewniając gładką powierzchnię. Do szlifowania zgrubnego zazwyczaj stosuje się narzędzia ścierne o niskiej granulacji (np. P36), które mają wysokie właściwości szlifierskie, ale jednocześnie pozostawiają głębokie rysy. Problem ten można rozwiązać stosując kilka krążków o coraz drobniejszej granulacji, co niepotrzebnie wydłuża pracę. Można by się pokusić o zastosowanie krążka o drobniejszej granulacji (np. P60), co jednak przy długim szlifowaniu i silnym docisku może doprowadzić do przypalenia szlifowanej powierzchni. Kompromisowym rozwiązaniem jest zastosowanie krążków 961UZ firmy 3M z ziarnem Cubitron. Przykładowo, w porównaniu w tradycyjnymi narzędziami ściernymi z ziarnem korundowym, ziarno Cubitron o granulacji P60 zapewnia skuteczność szlifowania zbliżoną do P40, pozostawiając rysy zbliżone do P80. Bardzo ostre ziarno Cubitron po stępieniu rozkrusza się, uwidaczniając ciągle nowe ostrza skrawające. Dzięki temu krążek ścierny jest ciągle ostry, co zapewnia wysokie właściwości skrawające i zabezpiecza przed przypaleniem drewna. Nasyp otwarty pozwala jednocześnie na zastosowanie krążka 3M 961UZ do szlifowania drewna miękkiego, co zabezpiecza przed przedwczesnym zapchaniem pyłem szlifierskim.

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.